Santiago Irmağı Nerededir? Irmağın Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

0

Meksika’da bulunan Santiago Irmağı hakkında kısa bilgi. Santiago Irmağı nereden doğar nerelerden geçer ve nereye dökülür. Coğrafi özellikleri

Santiago Irmağı (Meksika)

Santiago Irmağı (Meksika)

Santiago Irmağı, Güneybatı Meksika’da ırmak. Başkent Mexico City’nin 29 km batısında yaylalık bir bölgeden doğar, batı, kuzeybatı doğrultusunda akar. Meksika’nın en büyük gölü Chapala’yı (1.080 km2) çaprazlamasına aşar. Tepic ile Tüxpan kentleri arasında Büyük Okyanus’a dökülür. Chapala Gölü’nün yukarısında Lema adıyla anılır.

Grande de Santiago Nehri (İspanyolca: Río Grande de Santiago) 433 km uzunluğunda, Meksika’nın en uzun nehirlerinden biridir. Nehir Chapala Gölü’nde başlar ve Verde, Juchipila, Bolaños ve diğer kolları alan Sierra Madre Occidental boyunca kabaca kuzey-batıya doğru devam eder. La Yesca’da, La Yesca Barajı 2012 yılında tamamlandı ve El Cajón Barajı 2007’de aşağı yönde tamamlandı. El Cajón’un altında, Aguamilpa Barajı 1993 yılında tamamlandı ve El Belediyesi topraklarının büyük bir bölümünü kapsayan bir rezervuar oluşturdu.

Aguamilpa’dan nehir, Santiago Ixcuintla’dan geçen kıyı ovalarına iner ve Nayarit’teki San Blas’ın 16 km (10 mil) kuzeybatısındaki Pasifik Okyanusu’na boşalır. Nehir, bazı kaynaklar tarafından Chapala Gölü’ne akan Lerma Nehri’nin devamı olarak görülmektedir.

Meksika, dünyanın tatlı su rezervinin küçük bir yüzdesine (% 0.1) sahiptir. Su kullanımı (ve kötüye kullanımı) adlı bir makaleye ve bunun Valle de Santiago, Meksika’nın krater gölleri üzerindeki etkilerine göre, Meksika’nın çoğu gölleri, insan faaliyetleri nedeniyle hacimler ve yüzey alanı büyük ölçüde azaltılmış, gelişmiş bir kuruma veya yaşlanma durumundadır.

Bu zarar verici faaliyetlere örnek olarak odun kesme, tarım için alan açma çalışmaları ile nehre zarar verme, yeraltı sularının ekstraksiyonu, kirlilik ve ötrofikasyon gösterilebilir. Birlikte Rio Lerma Santiago 600 mil uzunluğunda, ancak tek başına Rio Santiago’nun 269 mil uzunluğunda olduğu bildiriliyor. 466 mil uzunluğundaki Meksika’nın en uzun nehirlerinden biri olan Lerma Nehri’nin bir uzantısıdır.

Su Mexico City’deki Meksika Platosu’nda başlar. Daha sonra batıya doğru seyahat eder ve Lerma Nehri’nden geçer ve Guadalajara yakınlarındaki Chapala Gölü’nde boşalır. Oradan nehir Rio Santiago’dan güneye doğru akar ve Nayarit’teki San Blas yakınlarındaki Pasifik Okyanusu’na dökülür. Nehir diğer yerlerin yanı sıra Ocotlán, Poncitlán, Atequiza, Atotonilquillo, Juanacatlán, El Salto, Tonalá yerleşim bölgelerinden de geçmektedir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?