Sanzio Raffaello (Raphael), Yüksek Rönesans’ın zirvesinde üç sanatçıdan biri

0
Advertisement

Sanzio Raffaello (Raphael) kimdir? Yüksek Rönesans’ın zirvesinde yer alan üç sanatçıdan birisi olarak kabul edilen sanatçınınn hayatı ve eserleri.

Sözcüksel anlamda yeniden doğmak anlamına gelen Rönesans, 1300’lü yılların başında İtalya’da başlayan önemli bir kültürel yeniden doğuş dönemiydi.

Yavaş yavaş diğer Avrupa ülkelerine yayılan bu hareket, insanları eski Yunanistan ve Roma’nın klasik öğrenme ve değerleri ile kültürlerini geliştirmeye teşvik etti. Matbaanın keşfi ve yeni kıtalar gibi çeşitli gelişmeler bu dönemde öne çıkarken, aynı zamanda edebiyat, felsefe ve sanatta çiçek açmanın zamanı gelmişti.

Atina Okulu, İtalyan ressam Raffaello Sanzio tarafından 1509-1511 yılları arasında yapılmış fresk

Atina Okulu, İtalyan ressam Raffaello Sanzio tarafından 1509-1511 yılları arasında yapılmış fresk

“Proto-Rönesans” olarak adlandırılan bu dönemin sanatının ilk kökenleri 13. ve 14. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Bu dönemde sanatçılar ve akademisyenler klasik Roma kültürünün ideallerini yeniden canlandırmaya çalışıyorlardı. 14. yüzyılın ilerleyen dönemlerinde, veba ve savaş önderlik etti ve Proto-Rönesans ortadan kayboldu.

Bununla birlikte, Floransa’nın varlıklı aileleri ve kiliseleri tarafından yaptırılan sanatçılar sanat yapmaya devam ediyordu. Yüksek Rönesans olarak bilinen 15. yüzyılın sonunda Roma, Floransa’nın yerini alarak ana sanat merkezi oldu. Bazı sanat tarihçilerine göre, bu kısa Yüksek Rönesans dönemi 1500’lerde başladı ve 1527’de Roma Çuvalı ile sona erdi. Bununla birlikte, bazıları aynı zamanda İtalyan ressam Raphael, yani Raffaello Sanzio da Urbanio’nun 1520’de öldüğü zaman sona erdiğini söylüyor.

6 Nisan 2020’de, Yüksek Rönesans’ın tartışmasız üç efendisinden biri olan Raphael’in 500. yıldönümü, Michelangelo ve Leonardo da Vinci ile birlikte kutlandı.

Advertisement
Neden sanatsal mirasını anmak ve sanat tarihini öğrenmeye başlamak için sanatçının yaşamına ve çalışmalarına daha yakından bakmıyoruz?

Yüksek Rönesans döneminde Michelangelo, insan figürlerini tasvir ederken ustalıkla bir heykeltıraş, ressam ve mimar olarak ön plana çıktı. Freskleri sanat dünyasının en büyük eserleri arasındadır. Michelangelo ve Raphael’den daha yaşlı bir nesil olan Da Vinci, en iyi bilinen iki sanat eserinin yaratıcısı: “Son Akşam Yemeği” ve “Mona Lisa”. Üretken sanatçı Raphael, renklerin hassas kullanımında yetenekliydi.

Raphael 1483’te İtalya’daki Urbino’da doğdu. Babası Giovanni Santi, o zamanki şehir yöneticisinin mahkeme ressamıyken Raphael’in resme ilgisi erken başladı. Resminin temellerini babasından öğrendikten sonra, 17 yaşında Umbria okulunun ressamı Petro Perugino’nun çırağı oldu. Dört yıl boyunca Perugino’nun tekniğine hakim oldu ve herkesin ayırt edemeyeceği kadar başarılı oldu. Raphael’in “Sistine Madonna” gibi ilk eserlerinde Perugino’nun etkisi tanımlanabilir.

Sanzio Raffaello

Sanzio Raffaello

Daha sonraki dönemde Raphael Floransa’ya gitti ve orada birkaç sanatçı ile arkadaş oldu. Şehirdeyken Perugino’dan öğrendiği tekniği yenilikçi stillerle değiştirdi. Da Vinci de dahil olmak üzere diğer birçok sanatçının çeşitli yaklaşımlarını özümsedi. Örneğin, Raphael’in “Maddalena Doni Portresi”, Da Vinci’nin kompozisyon fikirlerini ilk bakışta bile ortaya koyuyor.

1508’de Raphael Roma’nın Vatikan’ına taşındı.

Roma’da petrol tekniği, Papa II. Julius tarafından özel kütüphanesi için yaptırılan işleri boyamaya başladığında gelişti. Papa, Raphael’in selefi ve selefi Papa VI.Alexander üzerinde freskleri olan odaları gölgede bırakmak istedi. Dört Raphael Odası olarak adlandırılan odalar Sala di Costantino (Konstantin Salonu), Stanza di Eliodoro (Heliodorus’un Odası), Stanza della Segnatura (Signatura’nın Odası) ve Stanza dell’Incendio del Borgo ( Borgo’daki Ateş Odası. Papa, Raphael’in komisyonu sırasında ölmesine rağmen, Julius’un halefi Leo X, Raphael’in yeteneği tarafından taşındı ve tekrar görevlendirildi. Raphael’in bu odalar için yarattığı “Kutsal Ayının Uyuşmazlığı”, “Atina Okulu” ve “Parnassus” gibi eserleri ikonografisinin en tanınmış eserleri arasındaydı. Bu odalardan sonra Raphael komisyon almaya devam etti.

Raffaello Sanzio

Raffaello Sanzio

Sanatçı, diğer ustaların eşsiz becerilerini emdiği ve otantik bir tarz yaratmayı başardığı için başarılı oldu. En eski eserlerinden biri olan “Üç Güzeller” in Da Vinci’nin “Mona Lisa” nda kullandığı puslu arka plandan etkilendiği söyleniyor. Bununla birlikte, otantik tarzı birçok eserde açıkça görülebilir. Vaftizci Aziz John’la Madonna ve Çocuk olarak da bilinen “La Belle Jardiniere” ve “Galatea’nın Zaferi” özgün eserleri arasında gösterilmektedir.

Raphael hiç evlenmedi. Bir süre hasta hissederek, sonunda 37 yaşında öldü ve Pantheon’a kendi isteği üzerine gömüldü.

Advertisement


Leave A Reply