Şap Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Şap hastalığı nedir ve şap hastalığı nasıl bir hastalıktır? Şap hastalığının belirtileri ve tedavisi ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Başlıca çift tırnaklı hayvanlarda görülen ateşli, son derece bulaşıcı bir hastalıktır. «Aft humması» da denir. İnsanlar bu hastalığa nadiren yakalanır. Şap hastalığını özel bir virüs doğurur.

Belirtileri. — Dilde, dudaklarda, damakta, diş etlerini örten mukoza dokusunda, ayak tırnaklarında, meme başlarında içi su dolu ufak döküntüler meydana gelir. Ağızdaki yaralar özellikle sığırlarda çok fazla salya akmasına, ayaklardakiler ise topallığa sebep olur. Ateş yükselir. İneklerde süt verme azalır, zayıflama olur.

İnsanlarda, en çok ellerde, ayaklarda, ağızda aynı şekilde döküntüler görülür. Hastalık kırıklık, ateş ve baş ağrısiyle başlar. 24-48 saat sonra içi su dolu kabarcıklar patlar, açık yaralar meydana gelir. Sonradan bu yaralar kabuklanarak çabucak iyileşir.

Hastalık insanlara hasta hayvanlarla sıkı temas sonunda bulaşır. Hasta hayvanın sütünü içmek suretiyle şapa yakalananlar da olmuştur. Hastalığın insandan insana bulaşıp bulaşmadığı kesin olarak bilinmemektedir.

Advertisement

Tedavi, Korunma. — Yaralara antiseptik ilaçlarla pansuman yapılır. Sütçülerin, hasta hayvanlara bakanların ellerine %1 sodyum hidroksit sürmeleri tavsiye olunur. Hasta hayvanların sütleri kaynatılmalı, ya da pastörize edilmelidir.


Leave A Reply