Şap Nedir? Neye Yarar?

0
Advertisement

Şap nedir? Şap nasıl bir maddedir, etkileri nelerdir? Şap taşı nedir, ne işe yarar? Şap hakkında bilgi.

sap-tasiŞap; Kimyasal bileşimi alüminyum ve potasyum sülfatı olan şap, renksiz, tadı buruk, büzüştürücü, mikrop öldürücü bir maddedir. Sıcak suda erir. Kuru kuruya ısıtılırsa 91 derecede erimeye başlar. Daha çok ısıtılırsa, suyunu kaybederek, süngere benzeyen bir duruma girer.

Şap, Türkiye’de katışıksız halde şaptaşı halinde bulunur. Kütahya iline bağlı Şaphane bucağında şaptaşları dağ halinde yükselir. Katıksız haldeki bu şaptaşları çeşitli endüstri kollarında kullanılır. Eski çağlarda şap, yıllarca Avrupa’ya Anadolu’ dan gönderilmiştir.

Endüstride birçok işlerde kullanılan şap, evlerde de işe yarar. Büzüştürücü, dondurucu bir madde olduğu için, kesiklerden akan kanı, durdurur. Bu bakımdan evlerde, berberlerde tıraş sırasında şaptaşı kullanılır. Dudak boyası biçiminde olan bu şaptaşı, tıraştan sonra olan kesiklere sürülünce deri büzülür, kan durur.

Şap, endüstride çeşitli kollarda kullanılır. Boyacılıkta, renkleri tutturmada çok işe yarar. Kumaşların boyanmasında renkleri durağan (sabit) yapan şaptır. Dericilikte de sepileme şapla yapılır. Ayrıca, kâğıt hamurunun tutturulmasında, alçının sertleştirilmesinde, fotoğraf camlarının korunup saklanmasında şap kullanılır.

Advertisement

Sağlık bakımından şap zarar verici bir madde değildir. Doktorlukta şap, ishale karşı yapılan ilâçların içinde kullanılır. Peklik verici olduğu için, hafif sürgünlerde faydalı bir ilâç görevi görür.


Yorum yapılmamış

  1. Iyi Günler benim size bir sorum olacak bana Sap verilmis olabilir bunu nasil anlayabilirim bunun icin bir test varmi? bilginize ictiyacim var cok tskler.

Leave A Reply