Şap Nedir? Şap Hakkında Bilgi

0

Şap nedir? Şap ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı şapın özelliklerinden bahseden yazımız.

ŞapGenel olarak alüminyum ve potasyum sülfatından meydana gelen bir cisimdir. Potasyum, sezyum, rubidyum, ammobyum gibi alkalin bir maden; M’ de alüminyum, krom ve demir gibi üç değerli bir madeni göstermektedir.

Advertisement

Şap renksiz, tatlıya yakın buruk lezzetli sıcak suçla eriyen bir maddedir. Isıtılınca kendi suyu içinde 91° de erir. Daha da ısıtılmakta devam edilirse suyunu tamamen kaybedip süngere benzeyen bir hal alır.

Endüstri şaptan büyük ölçüde faydalanılır. Boyacılıkta, renkleri tespit etmekte şap büyük rol oynar. Bazı organik maddelerin kokuşup bozulmasının önüne geçtiğinden, dericilik, sepicilikte de şaptan faydalanılır. Öte yandan, kağıt endüstrisinde, ayrıca alçının sertleştirilmesinde de şap kullanılır. Doktorlukta şap ishale karşı yapılan ilaçların arasında yer alır.

Şap yurdumuzda birçok yerde «Şaptaşı» halinde bulunur. Kütahya, Gediz, Simav yolu üzerinde, Şaphane kasabası yakınında şap taşları dağlar halinde yükselir. Şebinkarahisar’da da şaptaşı yatakları vardır.

XV. yüzyıla kadar Avrupa’ya şap hep bizden giderdi. İstanbul’da çalışan bir İtalyan 1462’de Roma yakınlarında şaptaşı buldu, ondan sonra şap Avrupa’ya oradan yayıldı.

Advertisement


Leave A Reply