Şapka Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İnsanlığın binlerce yıllık tarihinde hemen hemen her zaman çeşitli fark ve şekiller ile yer almış olan şapka ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Kırmızı Şapka

Kırmızı Şapka

İnsanların gerek süslenmek, gerekse da güneşe, yağmura karşı başlarını korumak için kullandıkları bir giyim aracıdır.

Tarihin ilk çağlarından beri insanlar şapka kullanmışlardır. Mısırlılar, İranlılar, Hititliler, Kaideliler, Asurlular şapka giyerlerdi. Hititli şapkalarının tepesi dikti, kenarları da kulakları örterdi. Eski Yunanlılar basit bir külah giyerlerdi. Romalılar’da erkeklerde, kadınlarda şapkayı çok az kullanırlar, kadınlar bir örtü ile, erkekler de «tuğa» denilen elbiselerinin bîr ucu ile başlarını örterlerdi.

Avrupa’da XIII. yüzyıldan sonra şapka giymek bir gelenek haline geldi. Bu moda önca köylüler arasında başladı, sonra prensler de, şehirlerde yaşayanlar da şapka kullandılar. Şapka böylece köklü bir şekilde yayıldıktan sonra çeşitleri ortaya çıktı. Bugün batı dünyasında kadınların, erkeklerin kullandıkları şapkaların türlü çeşitleri olduğu gibi, ayrı ülkelerde yaşayan insanlar da çeşitli şapkalar kullanırlar. Erkek şapkalarının birkaç çeşidi vardır: «fötr», «silindir», «melon», «kasket», «bere», «hasır» şapka gibi. Panama’da yapılan «Panama» adı ile anılan erkek vö kadın şapkaları bütün dünyada kullanılır.

Advertisement

Leave A Reply