Sapporo Nerededir? Japonya’nın En Genç Şehri Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Sapporo nerededir? Japonya’nın en genç şehirlerinden olan ve kış sporları merkezi ünvanı ile bir turizm destinasyonu olan Sapporo hakkında bilgiler.

Sapporo ( Japonca :札幌市; Sapporo-shi ) Japonya’da , Hokkaidō’nin güneybatı kesiminde yer alan bir şehirdir. Hokkaido vilayetin başkentidir ve nüfusu 1,9 milyonu aşmaktadır. Bu da onu ülkenin en büyük beşinci şehri ve Hokkaidō adasının en büyük şehri yapmaktadır. Bölgenin toplam alanı 1121 km²’dir.

1869’da , Meiji döneminde adanın kolonizasyonunun ardından Hakodate’nin yerini alarak yeni Hokkaidō Eyaletinin başkenti olarak kuruldu. Japon yetkililer onu sıfırdan inşa ederken, şehir planlaması, endüstrilerin kurulması, mimari tarz ve eğitim kurumları üzerinde büyük etkisi olan Batılı danışmanlara -çoğunlukla Amerikalılara- başvurdu. Sıradağlarla çevrilidir ve demografik büyümesine rağmen hem şehir merkezinde hem de kenar mahallelerde çok sayıda yeşil alanı muhafaza etmiştir. 3 tanesi Botanik Bahçesi kadar önemli olmak üzere toplam 2700 parka sahiptir.

Nemli karasal iklimi, kış aylarında sürekli kar yağışı ve yaz aylarında ılıman havası nedeniyle diğer Japon şehirlerine göre daha düşük sıcaklıklara sahiptir. Bu nedenle kış sporları konusunda uzmanlaşmış bir turizm destinasyonudur. 20. yüzyıl boyunca, en önemlisi her Şubat ayında düzenlenen Sapporo Kar Festivali olan, ona uluslararası ün kazandıran olaylar ortaya çıktı. Gelişmiş bir karayolu ve demiryolu ulaşım ağına sahiptir ve bölgesel uçuşlar için kendi havaalanı (Okadama) ve yakındaki uluslararası bir havaalanı (New Chitose Havaalanı) vardır.

Sapporo - Japonya

Kaynak : pixabay.com

Şehir geniş bir kültürel ve eğitimsel potansiyele sahiptir. 1876’da William S. Clark tarafından Sapporo Ziraat Fakültesi olarak kurulan ve 1918’de yeniden bugünkü kuruma dönüştürülen Hokkaidō Üniversitesi, Japonya’daki yedi ulusal üniversiteden biridir. Toplam 11.600 lisans öğrencisi ve 6.300 lisansüstü öğrencisi vardır. Sapporo, 1972 XI Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaptı ve 2002 Futbol Dünya Kupası’nın da mekanlarından biriydi.

Tarihi

Kuruluş tarihi 19. yüzyılın sonlarına kadar uzandığından, Japonya’daki en yeni şehirlerden biridir. Yerli bir avcı halkı olan Ainu’nun aslen işgal ettiği topraklarda bulunur. Edo döneminde, ilk kolonist yerleşimlerine izin veren bir navigasyon kanalının inşasına başlandı. Hokkaidō adası 1869’da resmen ilhak edildi ve o yıl Sapporo, İmparator Meiji tarafından Rus imparatorluğunun doğuya doğru genişlemesini durdurmak için teşvik edilen kalkınma planı kapsamında yeni vilayetin gelecekteki başkenti olarak kuruldu.

Advertisement

O zamanlar en kalabalık belediye Hakodate idi. Ancak güvenlik nedeniyle sahilden uzakta yeni binalar ile sıfırdan başladılar. Sapporo, 1871’de resmen başkent oldu.

Kalkınma komisyonunun başkan yardımcısı Kuroda Kiyotaka , çalışmalarda ABD hükümetinden yardım istedi. Bu rolü üstlenen yabancı danışman, Başkan Ulysses S. Grant‘in Tarım Bakanı Horace Capron’du . Amerikalılar şehir planını, Odori Park’ın merkezi bir cadde olarak işlev göreceği ülkede alışılmadık olan dik açılarda sokaklarla bir dama tahtası düzenine dayalı olarak tasarladılar. Resmi binaların çoğu da aynı kalıba göre yapılmıştır. Batının katkısı çok önemliydi: danışman Edwin Dun, mandıralar ve çiftlikler yaratarak birincil sanayiyi teşvik ederken, Massachusetts Üniversitesi’nden Profesör William S. Clark , 1876’da yeni sakinleri eğitmek için Sapporo Ziraat Okulu’nu kurdu.

Sapporo - Japonya

Kaynak : pixabay.com

Daha sonraki yıllarda, (başkentin kuzeyindeki) liman kenti Otaru’nun inşaatı, ilk demiryolu hatları ve hükümet binaları tamamlandı. 20. yüzyıl boyunca, Sapporo, çevresindeki köylerin de dahil edilmesi sayesinde nüfus artışını sürdürdü. Ziraat Okulu, 1907’de Tohoku Üniversitesi’nin kontrolüne girdi ve 1918’de Hokkaidō İmparatorluk Üniversitesi’ne dönüştürülmesine karar verildi. 1922’de Japon hükümeti Sapporo’nun resmi olarak belediye başkanı olduğu yeni bir belediye sistemini onayladı.

Dünya Savaşı sırasında Okadama Havaalanı, İmparatorluk Ordusu hava üssü olarak açıldı. 14-15 Temmuz 1945 tarihleri arasında Sapporo , saldırıların hedefi bölgeye yakın stratejik limanlar olmasına rağmen USAAF B – 29 uçakları tarafından bombalandı. Ülkeyi işgal eden müttefik kuvvetler yeniden inşa çalışmalarını devraldı ve 1952’de kontrolü yeni Japon hükümetine bıraktılar. O zaman, Sapporo Kar Festivali’nin ilki yapıldı.

Ev sahipliği yaptığı en önemli etkinlik 1972 Kış Olimpiyatları’dır. Sapporo, 1940 baskısının mekanı olarak 1937’de zaten seçilmişti, ancak İkinci Çin-Japon Savaşı’nın patlak vermesi nedeniyle bundan vazgeçmek zorunda kaldı. Yirmi beş yıl sonra, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ona XI Olimpiyatının organizasyonunu verdi. Bu , 1971’de Metro sisteminin açılması gibi yeni reformlara yol açtı.

20. yüzyılın sonunda, klasik müzik Pasifik Müzik Festivali, Sapporo City Jazz ve geleneksel folklor Yosakoi Sōran Festivali’nin organizasyonu ile bir turizm destinasyonu ve kültürel etkinliklerde rol üstlendi. 2008’de, güney Hokkaidō’de düzenlenen 34. G8 Zirvesi vesilesiyle, küreselleşme karşıtı hareketlerin gösterilerine ev sahipliği yaptı. 2016 yılında Hokkaido Shinkansen yüksek hızlı tren hattı açıldı.

Advertisement
Sapporo - Japonya

Kaynak : pixabay.com


Kısa Hap Bilgi

Sapporo, Japonya’da, Hokkaido Adası’nda kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi. İşikari Koyu yakınında, Toyohira Irmağı kıyısında, başkent Tokyo’nun 805 km kuzeyinde yer alır. Kuzey Japonya’nın en büyük kenti. Hokkaido’nun ticaret, tarım (İşikari Ovası ürünlerinin dağıtımı ve işlenmesi), turizm (kış sporları) merkezidir. Basım-yayın, kereste, bira, besin, başlıca endüstri dallarıdır. 1918’de öğretime açılan Hokkaido Üniversitesi, ülkenin en eski beş yükseköğretim kurumundan biridir.


Leave A Reply