Saraçlık Mesleği Nedir?

0
Advertisement

Saraç nedir saraçlık nedir? Saraçlık mesleği ile ilgili olarak genel bilgilerin ve saraçlık hakkında tarihi bilgilerin yer aldığı yazımız.

Saraçlık
Eyer, at takımları, araba koşumları başta olmak üzere, deriden, meşinden türlü eşyalar yapanlara «saraç», bu işe de «saraçlık» denir.

Saraçlık çok eski çağlardan beri bilinen bir sanattır. En çok Asya’da gelişen saraçlık, Avrupa’ya Yunanlılar yolu ile tanıtılmıştır. Eski çağlarda, özellikle Lidya’da saraçlık çok gelişmişti. Yunanlılar da saraçlığı Lidya’lılardan öğrendiler.

Türkler’de Saraçlık

Türkler’de de saraçlık, atla olan büyük ilgileri dolayısı ile, çok gelişmişti. Eski Türkler atın sütünden kılına kadar her şeyini kullandıkları, hayatlarını at sırtında geçirdikleri için bu sanata büyük önem verirlerdi. Orta Asya’da Milattan yüzlerce yıl önce Türkler’in yaptığı at takımları ile dizlere kadar çıkan yanları postlu yumuşak çizmeler ün kazanmıştı. Deriyi çok iyi işlemesini bilen Türkler, bu sanatın inceliklerini gittikleri, idareleri altına aldıkları ülkelere de götürdüler.

Saraçlar, Ortaçağ’daki bütün esnaf kurumları gibi, bir arada çalışmaya başlayınca, kendilerine ayrı bir çarşı kurdular, dernekleri adına, beylerden, sultanlardan çalışma belgesi aldılar.

Advertisement

Fâtih Sultan Mehmet de, İstanbul’u aldıktan sonra, saraçlara böyle bir belge verdi, bugünkü İstanbul’da Fatih hükümet binasının bulunduğu parkın çevresindeki boş yerlerde bir «saraçhane» yaptırdı. 1475’te açılan bu saraçhanede, İstanbul’daki saraçlar toplu halde çalışırlardı. Evliya Çelebi, İstanbul’un bu ilk saraçlar çarşısında 1084 dükkan olduğunu, 1693’te bu çarşının yanması üzerine saraçların bir ara öteye beriye dağıldığını, 1696′ da yeniden yapıldığını yazar. Bu ikinci Saraçlar Çarşısı, 1908’deki büyük Fatih yangınında tamamen yandı. Bugün İstanbul’un o semti Saraçhanebaşı adını taşır.


Leave A Reply