Sarah Bernhardt Kimdir? “Kutsal Sarah” Lakabı İle Tanınmış Büyük Tiyatro Oyuncusu

0

Sarah Bernhardt Kimdir? Büyük bir tiyatro oyuncusu olan ve 19. yüzyılın son dönemine damga vurmuş “Kutsal Sarah” lakaplı Sarah Bernhardt hayatı hakkında bilgiler.

Sarah Bernhardt

Sarah Bernhardt

Sarah Bernhardt (22 Ekim 1844, Paris, Fransa – 26 Mart 1923, Paris, Fransa). Yaşadığı döneminin en tanınmış kadın tiyatro artistidir. Musevi asıllı bir Fransız ailesinden gelen Sarah Bernhardt Paris’te doğdu. Bir manastırda yetiştirildikten sonra, on üç yaşında, tiyatro öğrenimi için, konservatuvara gönderildi. Buradaki başarısı sonucunda, 1861’de Trajedi Mükâfatını, 1862′ de Komedi Mükâfatını kazandı.

Sarah Bernhardt sahne hayatına Comedie Française’de başladı. Önce, Racine’in «Iphigenie en Aulide» piyesinde küçük bir rol aldı. Sonra Odeon Tiyatrosu’n da oynadığı «Kral Lear» piyesi ile büyük kabiliyetini belli etti. Fransa-Almanya savaşından sonra tekrar Comedie Française’e geçerek Racine’in ve Victor Hugo’nun piyeslerinde oynadı.

Sarah Bernhardt «Altın ses» i ve telâffuz güzelliği ile tanınmıştır. Victorien Sardou, «Theodora», «La Tosça» ve «Cleopatra» piyeslerini özel olarak onun için yazmıştır. Sarah Bernhardt 1880’de Comedie Française‘den ayrılarak bir dünya turnesine çıktı. Önce Londra’ya, sonra Danimarka’ya, Amerika’ya, Rusya’ya ve Avustralya’ya gitti. Bu turnede oynadığı en önemli piyesi «Kamelyalı Kadın» dır.

1882’de, Londra’da, Jacques Damala adlı bir aktörle evlendi; bir yıl sonra ayrıldı. 1893’te Paris’e döndü. Renaissance Tiyatrosu yönetmeni oldu. 1899’da «Sarah Bernhardt Tiyatrosu» nu kurdu, «La Tosça» yı oynadı. Aynı yıl «Hamlet» in Fransızca çevirisini sahneye koydu, Hamlet rolünü oynadı. 1914’te kendisine Legion d’honneur nişanı verildi.

1915’te, geçirdiği bir hastalık sonunda iki ayağı da tutmaz oldu. Amerika’yı birkaç defa ziyaret edip büyük ilgi topladı. Asıl büyük başarısını bu sıralarda elde etti. Birinci Dünya Savaşı başlamıştı. Fransa Amerika’da sempati yaratmak, Yeni Dünya’dan yardım görmek istiyordu. 70 yaşındaki Sarah Bernhardt sahnede oturduğu yerde eski piyeslerinden muhtelif sahneler oynadı. Büyük vatanseverliği, 70 yaşına rağmen pürüzlenmemiş altın sesi ve eşsiz sanat kabiliyeti bütün Amerika’yı yerinden oynattı. Birçok Amerikan ve Fransız filmlerinde oynayan sanatçı 1923’te Paris’te öldü. Sarah Bernhardt üç kere tiyatrosu ile İstanbul’a gelip temsiller vermiştir. «Hâtıralar» ve «Tiyatro Sanatı» gibi eserleri de vardır.

Alphonse Mucha

Alphonse Mucha’nın Sarah Bernhardt Poster Çalışması

SARAH BERNHARDT’IN ÖLÜM MERAKI

Sarah Bernhardt konservatuvara gönderilirken «Ben tiyatro artisti olmak istemiyorum!» diye bağırmış, ter ter tepinmişti. Her şeye rağmen artist oldu, hem de büyük bir artist.

En çok başarı kazandığı sahneler daima ölüm sahneleri olmuştur. Çocukluğundan beri ölüme karşı garip bir zaaf ve merak besliyordu. Eline biraz para geçer geçmez kendine bir kefen hazırlamıştı. Yatarken kefeni daima yanı başında bulundururdu. Bir defasında da, eve gelen misafirlerine çay ikram ederken, masasının üzerine örtü yerine kefeni yaymıştı. Yıllar ve olaylar, Sarah Bernhardt’ı çok değiştirmişti, fakat ölüme olan merakı hiçbir zaman kaybolmadı.

Paris’te bir temsil gecesi, halk, «Sarah Bernhardt öldü» diye bağırışmalar duyarak heyecan ve üzüntüyle yerlerinden fırlamıştı, sahnenin perdesi hemen indirilmiş, herkes Sarah Bernhardt’ın odasına koşmuştu. Odada gördükleri manzara şuydu: Sarah, beyaz saten bir elbiseyle, yatağında sırtüstü, kolları göğsünde kavuşmuş, yatıyordu. Çenesi kanlanmıştı. Büyük sanatçının öldüğüne hiç şüphe yoktu. Tam bu acı haber her tarafa yayıldığı sırada Sarah yattığı yerden kalktı, kahkahaları ile ortalığı çınlatarak bağırdı:

— «Hayatımın en büyük ve en önemli rolünü oynadım!»

Yorum yapılmamış

  1. Merhaba bu yazıyı hangi kaynaktan aldınız? Bu kaynağa ulaşmam lazım cevaplarsanız çok sevinirim

Leave A Reply