Şarap Nedir? Şarap Hakkında Bilgi

0

Şarap nedir? Nasıl elde edilir ve çeşitleri hakkında bilgilendirme. Şarap hakkında genel bilgi.

ŞarapÜzüm suyunun mayalanması ile elde edilen alkollü bir içkidir. Alkol derecesi 10-15’tir. Çeşitli bileşim ve kalitede şarap vardır. Şarapların özelliği, üzüm çeşidine, toprağın durumuna, iklime, üzümlerin toplanma, şarabın elde edilme şekline göre değişir.

Advertisement

Üzüm salkımları basınçla ezilerek «şıra» dediğimiz öz suyu çıkarılır. Kırmızı, iyi cins şarap yapmak için yalnız taneler kullanılır. Şıra kabuklarla bir arada bırakılır. Kırmızı şarabın rengini kabuklar verir.

Şırada mayalanma birkaç gün içinde başlar. Mayalanmayı yapan bağ toprağında bulunan mayalardır. Bu mayalar, bakteriler, mantarlar, böcekler yardımı ile üzümlerin üzerine gelir.

İlk mayalanma 15-18 derecede 8-12 gün sürer. Şıradan beyaz şarap elde edilecekse kapatılmış fıçılarda ikinci bir mayalanmaya bırakılır. Kırmızı şarap şırasının mayalanması açık kaplarda yapılır. Mayalanma sona erince öz su artıkları, sıkılarak, temizlenir. Bundan sonra başlayan «fermantasyon» aylarca sürer. Birçok maddeler çökerek berraklaşan şarap yeni fıçılara doldurulur. Beyaz şarap için kükürtlenmiş fıçılar kullanılır. Bu safhada oksitlenmelerle şaraba özel kokusunu, lezzetini veren maddeler meydana gelir.

Bazı şarapların şekeri çoktur, içinde iştah açıcı maddeler bulunur. Bunlara «sofra şarapları» denir. Bu gibi şarapları elde etmek için ya yoğun üzüm suyu kullanılır (Tokayer, Malaga şarapları gibi), ya da şeker tamamen mayalanmadan alkol konur (Sherry, Madera, Susam şarapları).

Advertisement

İçinde şeker bulunan özel bir likörle koku verilmiş karbondioksit ile de doymuş şaraplara «şampanya» denir. Şaraba bazı maddeler eklenmesiyle özel tıbbi şaraplar yapılır (Vermut, kınakına, pepsin şarabı gibi).

Her çeşit meyveden, kaktüsten, şeker kamışından, sütten (kefir, kımız) şarap yapılabilir.

ŞARAP ÇEŞİTLERİ

Meyve Şarapları : Elma, armut, portakal gibi taze meyvelerin sularının mayalanması ile elde edilir.

Sofra Şarapları : Beyaz, pembe, kırmızı çeşitleri vardır. Tam olarak mayalanmış sofra şarapları «Sek», kısmi bir mayalanma geçirmiş olanlar «dömisek» ‘diye anılır

Advertisement

Köpüklü Şarap : İçinde doğal ya da suni olarak meydana gelmiş bulunan karbondioksit gazı bulunur.

Tatlı Şarap : Üzümlerin kütük üzerinde ya da kesildikten sonra fazla bekletilmesi saplarının zedelenmesi suretiyle şeker oranı yükselmiş olan tanelerden elde edilir.

Likör Şarabı : Üzüm şırasına alkol, mistel, ya da «vakum pekmezi» (üzümözü) katılmak suretiyle elde edilir. Alkol derecesi 17,5 kadardır.

Mistel : Üzüm şırasına % 16,5-17,5 saf alkol katılarak elde edilir.

Kokulu Şarap : Beyaz ve ya kırmızı şaraba çeşitli bitkisel maddelerle saf alkol katarak elde edilen bir şaraptır. Alkol derecesi %18-23 arasındadır.

Advertisement

Tıbbi Şaraplar : İçine gerekli ilaçlar katılmış bir şaraptır.

Bütün şaraplar, devletin genel kontrolü altındaki imalathanelerde yapılır. Yapılan şaraplar da devletçe kontrol edilip içilir özellikte oldukları onaylandıktan sonra piyasaya çıkartılır.


Leave A Reply