Şarbon (Karakabarcık) Nedir?

0

Şarbon hastalığı nedir? Şarbon hastalığı hakkında bilgi.

Birçok hayvanlarda görülen bunlardan insana geçen bir hastalıktır ve «Karakabarcık»‘da denir. Hastalığı «antraks» basili doğurur.

Advertisement

İnsanlar arasında şarbon, daha çok, hasta ya da ölü hayvanlarla uğraşanlarda, kasap, çiftçi, veteriner, çobanlarda görülür. Hayvan derisi, yün, kıl üzerine çalışan derici, kürkçü, fırçacı gibi kimselerde, boynuz işleri yapanlarda da rastlanır. Hayvan ve hayvansal ürünlerle doğrudan doğruya temas olmadan da sineklerle, böcek sokmasiyle de bulaşabilir. Ayrıca, iyi pişmemiş şarbonlu hayvan etlerinin yenmesi barsak şarbonuna yol açabilir. Kıldan yapılmış tıraş fırçalariyle şarbon mikrobunun geçtiği de olur.

Şarbonu başlıca iki kısma ayırabiliriz:
1) Dış şarbon: Deride olur;
2) İç şarbon: Akciğerlerde, barsaklarda olur.

Deri Şarbonu : Mikrobun deriye girmesinden 1-3 gün sonra ufak, deride kırmızı bir leke meydana gelir. Sonra ortası morumtırak siyah, sert, çok kaşınan bir kabarcık halini alır. Kabarcığın etrafı gittikçe şişer, içi kanlı, irinli bir sıvı ile dolar. Üstünde kırmızı ve çok sert bir kabuk meydana gelir. Şarbon yarası gelişirken bulantı, kırıklık, ateş, baş ağrısı olur. Ağır durumlarda, halsizlik, kusma, bol ter, ishal, dolaşım bozuklukları görülür, 2-3 gün içinde ölüm olabilir. Ölüm şarbon mikroplarının kılcal damarları tıkaması, zehirlerin kana karışması ile meydana gelir.

İç Şarbon : Akciğer şarbonu, mikrobun solunum yolundan alınması sonucu, birdenbire ateş, halsizlik, baş ağrısı, göğüste darlık hissiyle başlar. Solunum sayısı dakikada 40-50 yi bulur. Öksürük, göğüs ağrısı vardır. Kanlı, köpüklü balgamda şarbon basilleri bulunur. Ölüm 18-24 saat içinde olabilir. Akciğer şarbonu çoğunlukla teşhis edilemeden ölümle sonuçlanır.

Advertisement

Mide-Barsak şarbonu, mikroplu besinleri yemekten, mikropların elle ağıza götürülmesi ile olur. Hastada devamlı kusma, kabız, bazen ishal görülür. Dışkı kanlıdır. Karın gergin, ağrılıdır. Dolaşım yetmezliği ve morarma ile hastalar 1-3 gün içinde ölüme giderler. Bu vakalarda da teşhis için zaman dardır. Hastalık çok defa ancak otopside meydana çıkar.

Tedavi : Şarbonun özel serumu vardır. Serum ilk olarak 1895’te Scalvo tarafından hazırlanmıştır. Serumun erken, bol miktarda kullanılması önemlidir. Şarbon tedavisinde antibiyotiklerin yeri de çok büyüktür. Penisilinle tedavide çok iyi sonuçlar alınmaktadır.


Leave A Reply