Sardalya Kızartması Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Sardalya kızartması için gereken malzemeler nelerdir? Sardalya kızartması nasıl yapılır, tarifi ve açıklaması.

Sardalya Kızartması

Eylül ayının ilk haftası Balık sezonunun açılması ile başlayan balık bolluğunda muhtemelen hamsiden sonra en çok tercih edilen balık sardalyadır. Bir Ege’li olarak Ege Bölgesinde Sardalya ve Çipura’nın bariz bir ezici üstünlüğü vardır ama ülke genelini düşünürsek bize göre hamsiden sonra en çok sardalya tüketilir. Aşağıda sizlere resimli olarak sardalya kızartmasının tarfin anlatmaya çalıştık.

Şimdiden afiyet olsun…

Tam da sardalya mevsimi iken bol bol yemenizi öneririz. O yüzden hemen kısaca bir sardalya kızartması tarifini sizinle paylaşmak istedik.


1 – Pazar yada halden aldığınız sardalyaları temizlemiş alsanız dahi iç kısmında kalabilecek kanlı kısımları ve özellikleri üstlerindeki pulları temizlemeniz gerekir. Biraz uğraşılı olsa da ben özellikle pullardan nefret ediyor ve sıkı sıkı temizliyorum.

Sardalya temizleme

Advertisement

Temizlenmiş sardalyalar


2 – Temizlik işi tamamlandıktan sonra sırada balıklarımızı unlamak var. Bu iş için tartışmasız en iyi un mısır unudur. Mısır ununu keşfettikten sonra balıklardan daha fazla keyif almaya başladım doğrusu. Bir gazetenin üzerine mısır unu ve bir tutam tuzu karıştırın ve balıkları tek tek bu un ile unlayın.

Mısır ununa bulanmış sardalyalar


3 – Kızartma için tavanıza sıvı yağ ekleyin ve biraz kızmasını bekleyin. Yağın uygun miktarda kızıp kızmadığını anlamak için parmak ucunuzla biraz unu yağa atıp kontrol edin. Kızan yağda sardalyalarımızı çift yönlü kızartabiliriz. Tabi bu arada güzel bir salata da hazırlarsanız akşama ziyafet olacaktır. Afiyet olsun.

Sardalya Kızartması Tarifi

Advertisement
9.3 Lezzet ve Uculuk

Balık mevsiminin açılması ile sardalyalar taze taze balık tezgahlarına düşer. Ucuz olduğunda mutlaka bol alınıp derin dondurucuda stoklanmalıdır.

  • Lezzet 9
  • Ucuzluk 10
  • Yapım Kolaylığı 9

Leave A Reply