Sarıalan ve Çobankaya Yaylaları Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sarıalan ve Çobankaya Yaylaları nerededir? Bursa Sarıalan ve Çobankaya Yaylalarına nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

SARIALAN VE ÇOBANKAYA YAYLALARI

Toplam 27 bin 300 hektarlık bir alana yayılan Uludağ Milli Parkı, Marmara Denizi ve Gemlik Körfezine kadar uzanan manzarası ile bölgenin en yüksek zirvesi. Bu geniş alan Kirazlıyayla, Sarıalan, Çobankaya, Oteller Bölgesi, Buzul Göller gibi farklı bölgelere ayrılıyor. Bu özgün doğa parçasına karayolu, teleferik ve telesiyej ile ulaşılabiliyor. Dağın kuzey ve güney yamaçlarında yer alan çok sayıda patika aracılığıyla doruk noktası yakınlarındaki vadi ve tepelere erişmek mümkün.

Alanın doğaseverler tarafından en çok tercih edilen bölgelerinden biri Sarıalan ve Çobankaya yaylaları. Günümüzde kamp ve günübirlik kullanım alanına dönüştürülen yaylalar, doğal güzellikleri ile öne çıkıyor. Teleferik istasyonunun bulunduğu 1650 metre rakımdaki Sarıalan Yaylasında 12 adet kır evi, 300 çadırlık kamp alanı bulunuyor. Sarıalan’dan 3,8 kilometrelik bir yürüyüş parkuruyla varılan Çobankaya kamp ve mesire alanında ise yaz sezonunda hizmet veren büfe ve 100 çadırlık kamp alanı bulunuyor. 1750 metre Yükseklikteki Çobankaya, Bursa il merkezine 26 kilometre uzaklıkta.

Bölgede yapılabilecek diğer aktiviteler arasında göller bölgesine yürüyüş ve zirve tırmanışının yanı sıra Çobankaya’dan başlayarak Bakacak, Softaboğan Şelalesi, Oteller Bölgesi, Zeyniler Köyü, Fidyekızık ve Hamamlıkızık bölgelerine ulaşan patikalarda yürüyüş yapmak da bulunuyor. Ayrıca Bakacak Seyir Terası’ndan Bursa şehir manzarasını fotoğraflamayı ihmal etmemelisiniz.

Advertisement

Bu iki yayla dışında Kirazlıyayla ve Karabelen mesire alanlarında günübirlik rekreasyonel faaliyetler yapılıyor. Gezginlerin dikkat etmesi gereken en önemli ayrıntı, yüksek irtifadan dolayı geceleri hava sıcaklığının 10 derecenin altına inmesi.

Uludağ Milli Parkı, Bursa merkeze 22 kilometre uzaklıktadır. Milli park girişinden oteller bölgesine ulaşım yaklaşık 11 kilometrelik asfalt yolla sağlanıyor.


Leave A Reply