Sarıçiçek ve Eğriçimen Yaylaları Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Sarıçiçek ve Eğriçimen Yaylaları nerededir? Sivas Koyulhisar Yaylalarına nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

SARIÇİÇEK VE EĞRİÇİMEN YAYLASI

Sivas, Türkiye’nin Konya’dan sonra en geniş alana sahip ikinci ili. İlin adı geçtiğinde ilk akla gelenler Sivas Kongresi ve Âşık Veysel kuşkusuz. Zengin demir yatakları, dünyaca ünlü Kangal köpeği, Kral Yolu, İpek Yolu ve Baharat Yolu’yla bağlantılı dağlar, kanyonlar, vadiler ovalar ve yaylalarla bezeli bir coğrafyaya konumlanması, ili turizm alanında ön plana çıkaran ayrıntılar arasında. Sarissa antik kenti, Kayalıpınar ören yeri, Sivas Kalesi, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Şifaiye – Gökmedrese – Çifte Minareli ve Buruciye medreseleri, Subaşı Hanı, Behrampaşa Hanı, Kurşunlu Hamam, Eğri ve Kesik kemer köprüleri kenti dolaşırken mutiaka görülmesi gerekenler listesinde yer alıyor.

İlin sadece tarihi zenginlikleri değil, doğal güzellikleri de konuklarını etkiliyor. Ethembey Parkı, Paşabahçe, Sızır Şelalesi, Hafik Gölü, Tödürge Gölü ve Kardeşler Ormanı, doğayla buluşulan mesire yerleri olarak günübirlik ziyareti hak eden mekânlar. Sivas’ı kaplıcalar kenti olarak tanımlamak yanlış olmaz. Sivas – Ankara yolu üzerinde, il merkezine 31 kilometre uzaklıkta yer alan Sıcak Çermik’in 50 dereceye varan suyu, romatizmadan idrar yollarına kadar bir dizi hastalığa Şifa veriyor. Soğuk Çermik ise mide ve bağırsak hastalıklarına çare arayanların adresi.

İlin kuzeyindeki dağlık ve ormanlar bölgeler, yaylalarıyla tanınıyor. Karadeniz iklim ve coğrafya özelliklerine sahip Koyulhisar ilçesi, yaylalarıyla ön plana çıkıyor. Kelkit Irmağı havzasına konumlanan yerleşimin kuzeyinde Eğriçimen, Ardıçalan, Kızılelma, Hoşgadem; güneyinde ise Kancaalan, Bozkuş, Küçük, Zarguna ve Sarıçiçek yaylaları yer alıyor. Koyulhisar’a 20 kilometre uzaklıktaki Eğriçimen Yaylası, ormanlarla kuşatılmış yeşilliği ve ortasında mavi mavi ışıldayan göletiyle göz kamaştırıyor. İlçe merkezine 17 kilomtere uzaklıktaki Sarıçiçek Yaylası ise adını çayırlıklarında açan çiçeklerden alıyor. Ortaseki ve Boyalı köylerinin kullanımındaki yayla, çam ormanlarından yayılan temiz bir havası, içerisinde renkli balıkların bulunduğu gölü ve yaz aylarında bile soğuk akan pınarlarıyla dikkat çekiyor.

Koyulhisar İlçesi, Sivas il merkezine 164 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Advertisement


Leave A Reply