Şarkışla Nerededir?

0

Şarkışla nerededir? Şarkışla hangi ilimize bağlıdır? Şarkışla ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ŞarkışlaŞarkışla;Sivas îli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Akçakışla, Orta), 35 köyü vardır. İlin güneybatısında; kuzeyden Yıldızeli, doğudan Merkez ve Altınyayla, güneyden Gemerek, batıdan Yozgat’ın Çayıralan ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklan genelde dağlar ve yayla düzlükleriyle kaplıdır. Akdağlar’ın güney bölümü (1.952 m) kuzeyden ilçe topraklarına sokulur. Batıda Karababa Dağı’nda Güldede Tepesi (2.137 m), güneyde Kulmaç Dağları’nda Karacatepe (2.079 m), Çiltepe (1.881 m), önemli yükseltilerdir. Güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan İncebel Dağlan, ortabölümde yer alır. Bu dağlarda yükselti, 1.800 m’yi aşar. Uzunyayla’nın bir bölümü, Kulmaç Dağları güneyinde uzanan yaylalara yayılır. Kızılırmak Vadisi tabanında 900-1.200 m arasında değişen düzlüklerde ovalar uzanır. En önemli ırmak, ilçeye kuzeyden giren, kıvrımlar çizerek güneybatıya yönelen Kızılırmak’tır. Kuzeybatıdaki dağların sulan, Kızılırmak’ a karışan Akçakıla Deresi’nde toplanır. Kulmaç Dağlan’ndan inen sular Acısu, güneyden gelen sular Zamantı Çayı’nı oluşturur. Yazlan sıcak ve kurak, kışları çok soğuk ve kar yağışlı karasal iklim egemendir. Kışın kar örtüsü uzun süre yerde kalır. Yıllık ortalama sıcaklık 8-9°C, yağış tutarı 440 mm’ dir. Genelde bozkır bitkileri egemen olmakla birlikte Akdağ eteklerinde meşeler ve yükseklerde çamlardan oluşan ormanlar görülür. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, fiğ, kurufasulye, şekerpancarı, patates, kurusoğan, elma, armut başlıca tarım ürünleridir. Yaylalar, koyun ve sığır yetiştiriciliğine olanak sağlar.

Kızılırmak’a karışan Acısu, Deresi vadisinde, deniz düzeyinden 1.180 m yükseltide, Sivas-Kayseri Kara ve Demiryolu yakınında kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 80 km uzaklıktadır.


Leave A Reply