Şarköy Nerededir?

1

Şarköy nerededir? Şarköy hangi ilimize bağlıdır? Şarköy ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ŞarköyŞarköy;Tekirdağ İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Mürefte), 27 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Malkara ve Merkez, doğudan ve güneyden Marmara Denizi, batıdan Çanakkale’nin Gelibolu ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları, Marmara Denizi kıyısında dar bir kıyı düzlüğünün ardından yükselen dağ ve tepelerle kaplıdır. Doğuda Işıklar Dağı, Bekirdede Tepe’de 924 m’ye, batıda İkiztepe 689 m’ye ulaşır. Batıdan Koru Dağı’nın doğu etekleri (300 m) ilçe topraklarına sokulur. Kıyı ovalan üzerinde, yükseltisi 200 m’yi aşmayan tepeler yer alır. Kocadere ve Kavak Deresi, başlıca ırmaklardır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Marmara Denizi kuzey kıyıları, genelde Akdeniz ikliminin daha serin ve karasallaşmış bir alt türünün etkisi altındadır. Yıllık ortalama sıcaklık 14-15°C, yağış tutarı 540-550 mm’dir. Korudağı yamaçları, ilçe topraklarını kuzeyden çevreleyen dağ yamaçları meşe, gürgen, kayın, ıhlamur, çam türlerinin oluşturduğu ormanlarla kaplıdır. Denize inen yamaçlarda üzüm bağlan görülür. Ekonomi; tarım, hayvancılık ve turizme dayanır. Buğday, arpa, yulaf, şekerpancarı, ayçiçeği, üzüm, elma, kiraz, yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Koyunculuk gelişmiştir. Gübre, içki (şarap) vb endüstri etkinlikleri vardır. Asbest başlıca yeraltı kaynağıdır. Yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist denizden yararlanmak amacıyla ilçeye geldiğinden pansiyonculuk gelişmiştir. Kıyı balıkçılığı yapılır.

Deniz kıyısında kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 64 km uzaklıktadır.


1 Yorum

  1. Tekirdağ ilinin güneybatısında kalan Şarköy, Marmara denizinin Çanakkale boğazına doğru daralmaya başladığı bir yerde kurulmuş bir ilçedir. Tekirdağ ili kuzeydoğusunda, kuzeyinde ise Malkara, batısında Çannakkale’ ye bağlı Gelibolu ilçeleriyle çevrelenmiş şarköy’ün güneyinde Marmara denizi yer almaktadır.

Leave A Reply