Şarl Martel (Charles Martel) Kimdir? Frank Prensin Hayatı ve Dönemi

0
Advertisement

Şarl Martel (Charles Martel) kimdir? Frank prensi Şarl Martel hayatı, biyografisi, dönemi hakkında bilgi.

Charles Martel

Kaynak: commons.wikimedia.org

Şarl Martel (Charles Martel)

Şarl Martel; Frank prensi ve başmabeyincisidir (689’a doğru-741).

Pepin de Herstal’in nikâhsız eşi Alpai’de’den olan oğlu Şarl Martel (Charles Martel) Pepin’in 714’te ölmesi üstüne, onun nikâhlı karısı Plectrude tarafından hapse attırıldı. Plectrude, meşru oğlu öldüğü için, Austrasia ve Neustria’nın yönetimini henüz altı yaşındayken üstlenmek zorunda kalan torunu Theodoald’ın vasisi oldu. Yönetimin zayıflığından yararlanan Frieslandlılar ve Neustrialılar başkaldırarak Austrasia’nın Frank Krallığı üstündeki egemenliğini tehdit ettiler. Bunalım Plectrude’ün yönetimden uzaklaşmasına neden oldu. 715’te özgürlüğüne yeniden kavuşan Şarl Martel, ileri gelenler tarafından Austrasia sarayının başmabeyincisi ilan edildi.

Plectrude’ü saf dışı ettikten sonra, Neustria’yı ele geçiren Şarl Martel, 721’de kendisine çok bağlı olan çocuk yaştaki Thierry IV’ü (713- 737) kral olarak tahta çıkardı. Daha sonra saldırıya geçerek Doğu Almanya’da Frieslandlılar, Saksonlar ve Bavyeralılara karşı bir dizi sefer düzenleyen Şarl Martel, Alman dükalığını ortadan kaldırdı. Galya’nın güneyinde, Akitanya ve Provence’ı Frankların etki alanına almaya girişti. 731’de Berry’de dük Eudes’e karşı giriştiği müdahale, İspanya Müslümanlarının istilasını başlattı. Emevi devletinin İspanya valisi Abdurrahman-el Gafiki’ye karşı ayaklanan İspanya’nın kuzeyindeki bir Berberi reisle birleşen Eudes, Abdurrahman-el Gafiki’nin, isyanı kolayca bastırarak, Pireneler’i aşması ve Akitanya’yı yağmalaması üstüne, Şarl Martel’ den yardım istedi. O sırada Poitiers ile Tours arasında Müslümanlarla çarpışmakta olan (732) Şarl Martel savaşı kazandı. Bundan sonra Akitanya üstünde Frankların gücünü yeniden kuran Şarl Martel, Müslümanlarla birleşmiş olan yerel aristokrasiye gücünü göstermek için Provence’a yöneldi.

Öbür çarpışmalarında olduğu gibi Poitiers’de de inanç savunuculuğu yapmayan Şarl Martel, sınırlarını korumaya ve Loire’ın güneyindeki bölgelerde Frank egemenliğini yeniden kurmaya çalıştı.

Yaşamının sonuna doğru, sarayına çekildi ve tahtı oğulları Carloman ve Kısa Pepin arasında bölüştürdü.

Advertisement

Kaynak 2

Charles Martel; “Çekiç”, Frank önderidir (? 685/689 – Quierzy-sur-Oise 741).

Pepin’in evlilik dışı oğlu ve Charlemagne’nın dedesi. 7. yüzyıl ortalarından başlayarak Frank kralları tüm güçlerini yitirdiler ve gerçek güç “saray başmabeyincileri” diye anılan yöneticilerin eline geçti. 714’te Heristal Başmabeyincisi Pepin’in ölümü üzerine Pepin’in yeğenleri onun birleştirmiş olduğu Austrasia ve Neustria başmabeyinciliklerini birbirinden ayırdılar. Bu arada, Pepin’in yasal dul eşi Plactrude de Charles Martel’i hapse attırdı. Neustrai’da ayaklanma başlayınca hapisten kaçan Charles, bir Austrasia Ordusu toplayarak Neustrialıları iki kez üstüste yendikten sonra (717 ve 719) babasının yerini yeniden birleştirdi; devletin doğu sınır boylarını zorlayan Saksonları (719), Bavyeralıları (725-728) ve Svabialıları (730) yenip topraklarını ülkesine katarak Frank Krallığı’nın sınırlarını genişletti; bu putatapar kabilelerin Hristiyanlaşmasında önemli rol oynadı. 732’de Kurtuba Valisi Abdurrahman el-Gafiki’nin komutasındaki bir Müslüman Arap Ordusu’nu Poitiers yakınlarında bozguna uğratarak Avrupa’daki İslâm ilerleyişini Pireneler’de durdurdu. 733 ile 739 arasında tüm Burgonya’yı ele geçirdi. 737’de Merovenj Kralı IV. Theodoric ölünce başmabeyinci olarak yeni bir kral seçmedi. 741 ‘de Merovenj Krallığı’nı, gerçek bir kralmışcasına, iki yasal oğlu Pepin ile Carloman arasında bölüştürdü.


Leave A Reply