Şarlatanlığın Tarihi Kitap Özeti Konusu Yorumlar, Lars Morris

0
Advertisement

Lars Morris Şarlatanlığın Tarihi kitabının özeti. Şarlatanlığın Tarihi kitap ana fikri, özeti, Şarlatanlığın Tarihi kitabı konusu.

Şarlatanlığın Tarihi

Şarlatanlığın Tarihi

Kitabın Adı:Şarlatanlığın Tarihi
Kitabın Yazarı:Lars Morris
Kitabın Türü:Roman
Kitabın Yazılma Yılı: 2009
Kitabın Yayınevi: Kırmızı Yayıncılık

Kitabın Özeti:

Şarlatanlık hakkında çeşitli tarihsel açıklamalar var. Kimin­de saray soytarısı olduğundan dem vuruluyor, kiminde (Red Kit’ten de hatırlayacağımız üzere) insanlara türlü yalanlarla ilaç satan sahtekâr tüccarlar olduğu söylenir. En etkileyici olanı ise ortaçağ’da günahkâr insanları, para mukabilinde, Papâlık, Allah’tan aldığını iddia ettiği yetkiye dayanarak affetmesini sağlayıp bir belge tutuştururlarmış. Bazı kurnaz İtalyanlar bu af vesikalarım taklit ederek, günahlarından kurtulmak isteyen İtalyanlara, Papalığın aldığı ücretten çok daha ucuza satarmış.

İşte bu insanlar da şarlatan olarak adlandırılırmış. Bu kadar tanımlamanın hepsinin ortak yönü işin içinde bir üçkâğıdın olması. Bu tanımlar yanıltmasın sizi, Lars Morris öyle şarlatanlık dün neydi bugün nedir diye hikâyeler anlatmıyor. Okuduğumuz şarlatanlık tanımlarındaki ortak noktasını, hikâyesini anlatı­yor, üçkâğıdın tarihini aktarıyor. İnsanları; din, güzellik, şan şöhret gibi mefhumlarla kandırabilmek ilk günlerden beri çok kolaydır, mesele bunu daha farklı nasıl yaptığınızdadır. Lars Morris o kadar eğlenceli bir tarih kitabı hazırlamış ki, bugünkü güzellik anlayışındaki yanlışların yüzlerce yıl öncesinden geldiğine mi, sırf iki – üç tane aktör üye olduğu için binlerce müridi olan yeni tarikatlara mı şaşıracağınıza karar veremiyorsunuz.

Advertisement

Leave A Reply