Şaşılık Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Şaşılık nedir? Şaşılık neden olur? Şaşılık belirtileri, şaşılık tedavisi hakkında bilgi.

sasilikŞaşılık; Göz yuvarlağının ekseninin bozularak gözlerin ya içeri, ya da dışarı kayması, bundan dolayı iki gözün birlikte görmesinin kaybolmasıdır. Birçok sebepleri vardır.

Gözü hareket ettirici kaslara gelen sinirlerden birinde felç olursa kasın çalışma kabiliyeti kaybolur, göz sağlam yana doğru kayar. Bu şaşılıklar felce bağlı şaşılıktır. Çoğunlukla çift görme, bulantı, baş dönmesi de bulunur. Sağlam göz bir perdeyle, ya da elle kapatılacak olursa şaşı gözde bir düzelme hareketi görülmez. Felçten ileri gelme şaşılıkta çoğunlukla yalnız bir göz kaymış durumdadır. Bazen beyindeki bir bozukluktan gözlerin ikisi birden bir yana doğru kayar. Buna çocukluk çağı şaşılığı denebilir. Çoğunlukla 2-3 yaşları arasında olur. Bu tip şaşılıkta gözler her dört yöne (sağa, sola, yukarı, aşağı) kayabilir. Sağlam göz, kapatılırsa şaşı göz doğrulur, buna karşılık sağlam göz kayar. Şaşılığın çocukluk şaşılığı mı, yoksa felçten ileri gelme şaşılık mı olduğu bu denemeyle anlaşılır. İçeri doğru şaşılıkta ya tek, ya da iki göz birden şaşı olabilir. Bazen bir göz doğru bakarken öteki göz şaşılaşır, sonra öteki doğrulur-ken birincisi şaşılaşır ki bu tipe nöbetleşe şaşılık adı verilir. Kayan göz görme bakımından öteki gözden daha zayıftır.

Dışarı doğru şaşılık daha az görülür. Daha çok, miyop olan 10-12 yaşlarındaki çocuklarda meydana gelir. Çoğunlukla, iki göz de aynı derecede görürse de bazen kayan göz daha az görür, bazen da görme kabiliyetini tamamen kaybetmiştir. Bu tip şaşılıklar gizli olabilir, daha çok, dalgınlık anlarında ortaya çıkar ki buna, şaşılık yerine, şehlâlık denir.

Çocukluk çağı şaşılıklarının çeşitli sebepleri vardır; çoğunlukla, beyindeki bir bozukluktan dolayı sinirlerin kaymasından ileri gelir. İçeri doğru şaşılıklarda astigmatlık, hiper-metropluk, dışarı doğru şaşılıklarda ise miyopluk başlıca sebeptir. Bundan başka göz sinirlerinin zafiyetine bağlı şaşılıklar da olabilir.

Advertisement

Tedavi. — İlk iş olarak, kırılma kusurlarını düzeltici gözlükler kullanmak gerekir. Şaşı gözde görme azlığı meydana gelmişse sağlam göz bir pansımanla, ya da ışık geçirmiyen camlı bir gözlükle örtülür, az çalışan şaşı göz çalışmaya zorlanır. Bunun yerine, sağlam göze atropin damlatılarak uyum yapması önlenir, hasta göz çalıştırılmış olur.


Leave A Reply