Şaşılık Nedir? Şaşılık Neden Olur?

0
Advertisement

Şaşılık nedir ve sebepleri nelerdir? Tüm canlılarda görülebilen şaşılık ile ilgili olarak genel bilgiler ve nedenleri hakkında da bilgiler.

ŞaşılıkBir, ya da iki gözün içe, dışa kaymasıdır. Bu kayma gözü oynatan kasların bir felcinden değil, göz kasları işbirliğinin bozulmasından ileri gelir.

Şaşı olan bir kimse, bir şeye bakarken iki gözünü birden bir noktaya doğrultamaz. Gözün biri oraya bakarken öteki göz ya içe, ya dışa kayar. Kayan gözde görme, zamanla gittikçe azalır. Şaşılık çocuklarda, 2-4 yaş arası eşyaya yakından bakmaya başlanınca görülür. Bazen doğuştan vardır.

Şaşılığın iki önemli sebebi vardır:

1 — Gözde görme bozuklukları (miyop, hipermetrop vs.)

Advertisement

2 — Beyinde imgelerin üst üste geldiği merkezin gelişmemesi.

Sinirli yaradılış, zayıflık, soydan frengi de hastalığı hazırlar.

Tedavi. — Gözde görme bozukluğu varsa düzeltilmelidir, Sağlam göz bir sargı ile kapatılarak zayıf göz günde bir iki saat çalıştırılır. Bazı aletlerle hareketler yaptırılır. Yalnız bu tedavinin fayda verebilmesi için aylarca, yıllarca devamlı çalışılmalıdır. Böylece şaşılıkların yarısı ameliyatsız iyi edilmektedir. Egsersizlerden bir sonuç alınamazsa ameliyat yapılır.

Şaşılık tedavisi kesinlikle uzman bir göz doktur kontrolünde yapılması gereken ciddi ancak tedavi edilebilir bir durumdur. Kesinlikle uzman bir göz doktoru haricinde ki kişi ya da yayınlardan esinlenerek tedavi yapılmamalıdır.

Advertisement

Leave A Reply