Şaşılık Nedir?

0

Şaşılık nedir? neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Şaşılık, bir cisme iki gözle birden bakmayı engelleyen göz kusuru. Bu kusurda iki göz ayrı yönlere bakar. Nedenleri çeşitli olmakla birlikte, şaşılık, göz küresini oynatan kasların normalden az ya da fazla çalışması sonucunda ortaya çıkar.

Advertisement

Şaşılığın iki biçimi vardır: İçe doğru şaşılık, dışa doğru şaşılık. Çocuklukta ortaya çıkan yakını görememe sonucunda içe doğru şaşılık ortaya çıkar. Bir gözdeki kırma bozukluğu ötekine oranla fazlaysa, sürekli daha sağlam göz kullanıldığından öteki göz devre dışı kalır ve körlük belirir.

Uzağı görememe durumu ise dışa doğru şaşılık oluşturur. Tek gözde şaşılığa çok ender rastlanır. İleri yaşlarda ortaya çıkan şaşılık ise göz kasları sinirlerinin felcine ya da beynindeki görme merkezinin herhangi bir nedenle hastalanması sonucunda ortaya çıkar. Genellikle çocuk yaşlarda görülen şaşılık, saptanır saptanmaz tedavi edilmelidir. Eğer tedavi gecikirse gözlerden birinin kör olması olasılığı çoğalır. Tedavinin birinci amacı, çocuğun her iki gözüne de görme olanağını sağlama ve iki gözle görme yeteneğini kazandırmaktır. İkinci amaç ise çocuğun görüntüsünün düzelmesidir. Şaşılığın tedavisinde kapatma tedavisi, gözlük ve gerekirse cerrahi yöntemler uygulanır.


Leave A Reply