Sauna Zayıflatır mı? Saunanın Özellikleri ile Saunanın Zayıflatma Etkisi

0
Advertisement

Sauna zayıflatır mı? Sürekli saunaya gitmenin zayıflama üzerinde etkisi var mı? Saunanın işleyişi, özellikleri ve zayıflama etkisi hakkında bilgiler.

Sauna

Saunanın zayıflamaya etkisi

Son zamanlarda kilo vermek isteyenlerin ve düzenli olarak spor yapanların kilo verme süreçlerine destek olması açısından tercih ettiği mekanlar genişlemeye başladı. Çoğu kadın artık sadece spor salonlarına değil alternatif kilo verdirici yöntemleri denemek adına başka mekanları da tercih etmekte. Bunlardan en revaçta olanlardan biri de kuşkusuz ki saunalar. Sauna işleyiş mantığı açısından kuru ve yüksek sıcaklığın bulunduğu odalarda belirli sürelerde oturma esasına dayanmaktadır.

Böylelikle kilo verdirdiğini sanmaktayız ancak durum böyle değildir. Saunaya girdikten sonra kilo farkı yaşamamızın sebebi; sauna ortamındaki yüksek sıcaklıktan kaynaklı vücudumuzun büyük oranda terlemeye yoluyla su kaybetmesidir. Bu su kayıpları da otomatikman tartıya çıktığımızda kilo kaybı olarak yansır. Mantıken bakıldığında bir ağırlık azalması gerçekleşmiştir ancak işin ana noktası bu ağırlığın yağlardan değil vücudumuzdaki sudan gitmiş olmasıdır. Yani bu ağırlık kaybının tüketilebilecek herhangi bir sıvıyla geri gelmesi mümkündür çünkü vücudumuz her daim bünye sağlığı için kendi içerisinde su tutmaktadır. Sauna, bu yönüyle yağ yakıcı bir etkiye sahip değildir.

Kilo kaybını yağlar üzerinden yapmak isteyen bireylerin sauna gibi geçici kayıplar yaşatan mekanlar dışında daha çok efor sarf edebileceği ve olması gerektiği gibi yağdan kilo kaybettirecek metotlara ve spor salonlarına başvurması gereklidir. Saunanın zayıflamaya etkisine genel olarak bakıldığında varılacak sonucun da saunanın zayıflatmayacağı, ancak vücuttan daha fazla su atılmasına yardımcı olacağı görüşüne varılacaktır.

Sauna

Advertisement

Saunanın işleyişi ve özellikleri

Saunalar yapı olarak kapalı alanların ısıtılmasıyla ortaya çıkmış bir seans odasıdır. Bu odaya ortamın şartlarına göre ister mayoyla, ister herhangi bir havluyla istenirse de üzerinize hiç bir şey giymeden çıplak olarak girilebilir. Saunaların içerisinde oturulacak ve yaslanılacak düzenekler bulunur (düzenekler genelde suntadan yapılmaktadır).

Bu sauna odalarında en büyük etken, ”kuru sıcaklık”dediğimiz yok denecek düzeyle nem oranının bulunmasıdır. Bu sıcaklıklar en az 60 derece en fazla 100 derece olarak bulunmaktadır. Bu tip sıcaklıklar vücutta termal olarak sıcaklık değişimlerini meydana getirir ve insan metabolizması ortam sıcaklığına uyum sağlamak için daha hızlı çalışmaya başlar. Ve böylelikle normalden daha fazla terleme ve su atma durumları başlar. Bunun dışında sıcaklıklardan ötürü nabzın hızı yükseldiğinden dolayı kan dolaşımı artacak, kaslar rahatlayacak ve kalp – damar sağlığı olumlu şekilde etkilenecektir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply