Save Irmağı Nerededir? Coğrafi Konumu Özellikleri Ekonomisi Hakkında

0
Advertisement

Save Irmağı nerededir? Afrika’da bulunan Save Irmağı’nın geçtiği yerler, uzunluğu ve özellikleri nelerdir? Save Nehri hakkında bilgi.

Save Irmağı

Save Irmağı

Save Nehri veya Sabi Nehri (Portekizce: Rio Save), Güney Afrika’nın 400 mil (640 km), Zimbabve ve Mozambik’ten akan bir nehirdir. Nehrin kaynağı, Harare’nin yaklaşık 80 km (50 mil) güneyinde bulunan Zimbabve’de, daha sonra güneye ve sonra doğuya, Zimbabwe üst bölgesinden Odzi Nehri ile birleşmesine kadar akar. Daha sonra güneye döner, Chivirira (“Kaynama Yeri”) Şelalelerinin üzerine düşer ve bu dağların yağmur gölgesinde kuru bir nehir vadisi oluşturarak Zimbabve’nin Doğu Yaylalarının batı tarafına doğru akar. Mozambik sınırındaki Runde Nehri veya Lundi ile birleşerek Mahenya’da dramatik bir kesişme oluşturur.

Save Irmağı, şeker ekimi için sulama kaynağı sağlamıştır, ancak şimdi narenciye, pamuk, pirinç ve buğday ekimini destekliyor. Aynı zamanda yerel nüfus için küçük ölçekli balıkçılık kaynağıdır.

Save Nehri

Mozambik’i idari, politik, etnik ve ekolojik olarak böler:

Sömürge döneminde, Save’in güneyindeki tüm bölge bir Mozambik eyaleti olarak kabul edildi; şu anda Save, Gazze ve İnhambane illerini güneye, Manica ve Sofala eyaletlerinden kuzeye ayırıyor:

Advertisement

Politik olarak, “tasarrufun güneyi” Frelimo’nun kalesi olarak kabul edilebilirken, hemen kuzeydeki bölge genel olarak Renamo’yu daha destekleyici;

Save, Shangaan’ın (veya Xi-Tsonga’nın) anadili olan etnik grupları güneye, kuzeydeki Shona grubunun dillerini konuşan gruplardan ayırır;

Ekolojik olarak, Save Hint Okyanusu’na akarken, ağzı tropikal deniz ekosistemlerinin kuzeyde subtropikalden ayrılmasına karşılık gelir; karasal ekosistemler nehrin kuzey ve güneyindeki kıyı ovası boyunca daha az farklılık gösterir, ancak Chimanimani dağ silsilesinin başladığı iç kısımda, güneyde bulunan ormanlardan tamamen farklı bir dağ ormanı gelişir.

Save Irmağı deltası, Hint Okyanusu kıyısında yaklaşık 100 km (62 mil) uzunluğunda mangrov ormanları içerir. Delta havzasındaki köylüler, mangrov ormanlarını kereste ve küçük ölçekli balıkçılık için bir yer olarak kullanmaktadır. Save Irmağı havzasının ekolojisi ekolojik siklonlar, sel, erozyon ve deniz seviyesindeki yükselmeden etkilenmiştir.

Tarihsel olarak, sahil ve hintland arasında, MS 13. ve 14. yüzyıllarda Büyük Zimbabwe uygarlığının işgal ettiği altın ve ticari mallar için bir ulaşım rotasıydı.

Advertisement


Leave A Reply