Şavşat Nerededir? Şavşat Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanları

0

Şavşat nerededir? Şavşat hangi ilimize bağlıdır? Yeşil Artvin’in Şavşat ilçesinde gezilecek yerler ve tarihi mekanlar hakkında bilgiler.

Şavşat; Artvin İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Meydancık, Veliköy), 62 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; kuzeyden Gürcistan, güneyden Ardanuç, batıdan Borçka ve Murgul, doğudan Ardahan’ın Posof ve Hanak ilçeleriyle çevrilidir. Doğu Karadeniz Dağları’nın doğu uzantıları ilçe topraklarını biçimlendirir. Batıda Karcal Dağları (3.415 m), Ziyaret Tepe (3.200 m), güney ve doğuda Yalnızçam Dağları (3.167 m), güneyde Çadır Dağı, Eğripınar Tepesi (3.054 m) başlıca yükseltilerdir. Dağlarla çevrili alanın orta bölümü Okçular Deresi ve Kollarınca derin bir biçimde yarılmıştır. Dere vadisinde yükselti 900 m’yi bulur. Okçular Deresi kaynağını Yalnızçam Dağları’ndan alır. Kuzeydoğuda, Karagöl adlı bir buzul gölü vardır.

Şavşat - Artvin

Yazlar serin, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Karadeniz iklimi etkileri azalır, iklim sertleşir. Yıllık ortalama sıcaklık 10°C, yağış tutarı 792 mm’dir. 2.000 m yüksekliğe kadar kayın, ıhlamur, gürgen ağaçlarından, daha yukarılarda iğne yapraklı ağaçlardan (göknar, ladin, sarıçam) oluşan ormanlar görülür. 2.500 m’nin üzerinde orman örtüsü yerini, çayırlara bırakır. Ekonomi; tarım (buğday, mısır, arpa, kurufasulye, patates, soğan, kiraz, elma), hayvancılık (koyun, sığır), ormancılığa (orman işçiliği, orman ürünleri pazarlaması) dayanır. Manganez, bakır, kurşun, çinko yatakları vardır. İlçe merkezine 25 km uzaklıktaki Civarıshan Kalesi, Artvin-Şavşat Karayolu üzerindeki Şavşat Kalesi, ilçe merkezine 14 km uzaklıktaki Cevizli Köyü’ndeki Cevizli Kilisesi, önemli tarihsel eserlerdir.

Artvin-Ardahan Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.100 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 61 km uzaklıktadır.

Şavşat gezilecek yerler, tarihi mekanlar

‘Yeşil Artvin’ adıyla nam salmış olan Doğu Karadeniz’in bu güzel şehrinin yeşilliklerle, tertemiz havayla, göllerle, yaylalarla ve diğer bütün güzelliklerle adeta sarılıp sarmalanmış şirin ilçesi Şavşat… Tarihi M.Ö. 900 yıllarına kadar uzanan geçmişiyle Şavşat, gezilmeye, görülmeye ve burada vakit geçirmeye değecek alternatif tatil rotasyonları arasında yer alıyor.

Şavşat gezilecek yerler, tarihi mekanlarİlçede çok sayıda buzul gölü bulunur. Bunların en büyüğü ve en ünlüsü de Karagöl’dür. Şavşat’a gelince muhakkak görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında Karagöl gelir. Etrafı iğne yapraklı ağaçların oluşturduğu ormanlarla çevrili olan bu gölün manzarası karşısında hayran kalmamak mümkün değil. Özellikle fotoğraf çekme meraklılarını Karagöl’de birbirinden eşsiz kareler yakalama fırsatı bekliyor. Bol miktarda alabalık barındıran bu gölün etrafında trekking ve piknik yapma imkanı da sizi bekleyen aktiviteler arasında…

Arsiyan yaylasında ise Kız Gölü, Boğa Gölü ve Koyun Gölü de Şavşat’ın görülmesi gereken güzellikleri arasındadır. 10. Yüzyılda Gürcü Bagratlı Krallığı tarafından yaptırılan Şavşat Kalesi, ilçenin önemli tarihi gezi noktaları arasındadır.

1987 yılında ‘Taşınmaz Kültür Varlığı’ olarak tescillenmiştir ve turizm açısından önemli bir lokasyondur. Diğer bir tarihi gezi rotası da Cevizli Köyü’nde bulunan ve Bagratlı Prensi Aşot Koukhi döneminde inşa ettirildiği düşünülen Tibeti Kilisesi’dir. Kilisede bulunan koç heykelleri ve havari figürleri de dikkat çekicidir.

Birbirinden lezzetli yöresel tatları Şavşat’ta sizi bekliyor. Kuymak, kapalı kete ve siron gibi damaklarda izi kalacak bu lezzetleri denemeden Şavşat’tan ayrılmayın.


Leave A Reply