Sazan Hakkında Bilgi

0

Sazanlar ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği yazımız. Sazan nasıl bir balıktır.

sazanlar

Advertisement

Tatlı sularda yaşayan büyükçe bir balıktır. Boyu 30-40 santim, ağırlığı 2-3 kilo kadardır. 1 metre uzunluğunda, 20 kilo ağırlığında büyük sazanlara da rastlanır. Sazanın vücudu kiremit gibi üst üste binmiş pullarla kaplıdır, bunlar deriden salgılanan yapışkan bir sıvı sayesinde daima nemli, kaygan kalır. Sırtı koyu yeşil, yanları, karnı yeşilimtırak kahverengidir.

Çenelerinde testere gibi gayet ince dişler vardır. Üst dudağından sarkan bıyığa benzer dört çıkıntı balığın dokunma organlarıdır. Sazan bunların yardımı ile karanlıkta bile rahatça dolaşabilir. Gözleri çok büyük, hareketlidir. Dişileri erkeklerden daha yuvarlakça, daha parlak renklidir.

Sazan derinlerde yaşamaktan hoşlanır, bulabildiği kurtçuk, böcek, solucan, bitki artıkları gibi değişik şeyleri çamurlarla birlikte yutar. Eti pek lezzetli değildir. Derelerde yetişenlerinin etleri çamur gibi kokar. Sazanlar yumurta ile çoğalırlar. Dişi sazan yılda bir milyona yakın yumurta bırakır. Yumurtalar suda erkek döl hücreleriyle birleşirler. Bu yumurtalardan küçük küçük balıklar çıkar. Yavrular başkalaşım geçirmeden büyürler.

Advertisement


Leave A Reply