SEATO Nedir? Neden Kuruldu?

0

SEATO nedir? SEATO ne amaçla, ne zaman ve neden kuruldu? SEATO’ya katılan ülkeler hangileridir, SEATO hakkında kısaca bilgi.

SEATO Nedir? Neden Kuruldu?

SEATO’NUN KURULMASI (Manilla Paktı) (8 Eylül 1954)

8 Eylül 1954’te Amerika, İngiltere, Fransa, Yeni Zelanda, Avustralya, Filipinler, Tayland ve Pakistan’ın katılması ile kuruldu.

Advertisement

SEATO’nun açılımı : Southeast Asia Treaty Organization ‘dır.

Birliğin amacı, Uzak Doğu’yu Doğu Bloku’na karşı korumak, Pasifik Okyanusu‘nun savunulmasını sağlamak, bölgedeki devletlere askerî ve ekonomik yardımları arttırmaktı.

İttifakın sorumluluk alanı, ittifak imzalayan ülkelerin Asya toprakları ile 21. enlemin güneyinde kalan Güney Batı Pasifik bölgesi idi ki İngiltere’nin Singapur’daki deniz üssü de bu savunma alanı içine bu suretle girmiş oluyordu.

Advertisement

Bu ittifak antlaşmasının imzalanmasından sonra SSCB ve Çin, Atlantik kıyılarından Pasifik’e kadar uzanan ittifaklarla çember altına alındı.

NOT: 1952’de Türkiye ve Yunanistan’ın NATO’ya katılması, 1954’te Balkan İttifakı ile Yugoslavya’nın Batı Bloku’na katılmasıyla SSCB ve Çin izole edildi.

Amerika, Büyük Okyanus’ta varlığını korumak için Avusturalya ve Yeni Zelanda ile 1 Eylül 1951’de “Anzus Paktı”nı imzaladı.


Leave A Reply