Şebinkarahisar Nerededir?

0

Şebinkarahisar nerededir? Şebinkarahisar hangi ilimize bağlıdır? Şebinkarahisar ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ŞebinkarahisarŞebinkarahisar; Giresun İli ne bağlı ilçe merkezidir. 55 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Dereli, doğudan Alucra, güneyden Çamoluk, batıdan Sivas’ın Akıncılar ve Suşehri ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Kuzeyde Giresun Dağları üzerinde Erimez Tepe (2.701 m), kuzeybatıda Karagöl Dağı (3.107 m), güneyde Tutak Dağı (2.637), Kavaklık Tepe (2.700 m), Divdiğin Tepe (1.590 m), Dıştaş Tepe (1.988 m) önemli yükseltilerdir. Yer yer ırmaklarca derin biçimde parçalanan dağlarda yaylalar oluşmuştur. Yükselti kuzeyden güneye gidildikçe azalır. Orta kesimde yüksek düzlükler ve yayvan tepeler yoğunluk kazanır. Burada yükselti, 900-1.200 m arasında değişir. Giresun Dağları’ndan doğan ve Kelkit Çayı’na katılan Alucra (Avutmuş) Deresi başlıca ırmaktır. Karadeniz iklimi etkisinden çok karasal iklim daha belirgindir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar oldukça soğuk geçer. Yağışın büyük bölümü kar olarak düşer. yıllık ortalama sıcaklık 9.2°C, yağış tutarı 563 mm’dir. Karadeniz’e bakan yamaçların gür orman örtüsü, ilçe topraklarında zayıftır. Kümeler biçiminde meşe, gürgen ve çam ağaçlarından oluşan ormanlar görülür. Güney yamaçlarda bitki örtüsü iyice yoksullaşır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, fiğ, fasulye, patates, soğan, elma, yetiştirilir. Koyun yetiştiriciliği ve arıcılık yapılır. Kurşun, linyit yatakları vardır.

Şebinkarahisar Kalesi, ilçe merkezine 11 km uzaklıkta Meryem Ana Manastırı, Taş Mescit (1352), Fatih Camisi (onarımı 1888), Kurşunlu Cami (1587), Taş hanlar (17. yüzyıl), Pertevniyal Çeşmesi, başlıca tarihsel eserlerdir.

Kayalık bir tepenin eteklerinde, deniz düzeyinden 1.300 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 112 km uzaklıktadır.

Advertisement


Leave A Reply