Seccade Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Seccade nedir, ne işe yarar? Seccadeler nasıl yapılır, özellikleri, hakkında bilgi.

seccadeSeccade; Üzerinde ancak bir kişinin namaz kılabileceği büyüklükte halıya «seccade» denir. Seccade, halı yerine, kilim de, kumaştan bir yaygı da olabilir.

Halı cinsinden olan seccadeler, halıdan daha ince dokunuşludur. Türk halıları gibi, Türk seccadeleri de dünyaca ünlüdür.

Seccade, süs bakımından da halıdan ayrılır. Üzerinde namaz kılındığı için, motifleri mihrap, kandil, servi gibi dinsel konularla ilgilidir.

Kilim ve Cicim

Kilim. — Seccade gibi, ince cins bir halı çeşididir. Yalnız, kilimler de yün ipliklerle tezgâhta dokunursa da bunlar, halı gibi küçük iplik parçalarının ilmiklenmesiyle yapılmaz, bez ve kumaş gibi dokunur. Üzerlerindeki süsler, tezgâhta dokunurken, renkli «atkı» ve «çözgü» iplikleriyle meydana getirilir; böylece, yüzleriyle tersleri aynı şekilde olur.

Advertisement

Türk kilimleri de, halılarımız gibi, dünyaca ünlüdür. İçlerinde çok değerli sanat eserleri vardır. Halk sanatının harikulâde örneklerini kilimlerde görebiliriz.

Cicim. — Ensiz olarak dokunmuş parçaların yan yana eklenmesiyle ortaya çıkan nakışlı ince kilimdir. Perde, örtü olarak kullanıldığı gibi seccade yerine de kullanılabilir. Daha kalınca cinslerine «zili» denir.

Cicimler de kilim gibi dokunur. Yalnız, bunların süslemeleri, atkı ve çözgü iplikleri arasına, her atkı geçişte gereken yerlere eklenerek işlenir. Bundan dolayı, cicimlerin yüzlerinde süsleme olarak eklenen bu yün ipliklerinden kabartılar bulunur; tersinde ise, bu ipliklerin bir şekilden öbürüne atlaması dolayısıyla, karışık şekiller ortaya çıkar, cicimin tersi yüzüne benzemez.


Leave A Reply