Sedir Ağacı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sedir ağacı ile ilgili olarak ansiklopedik bilgilerin yer aldığı yazımız. Sedir Ağacının özellikleri nelerdir?

Sedir Ağacı

Kerestesinden yapı işlerinde faydalanılan, büyük, gösterişli bir ağaçtır, yüksekliği 50 m.’yi bulur. Bitkiler aleminde kozalaklılardandır. Yapraklarından 40-50 kadarı bir araya gelerek demet biçimini alır, kozalakları fıçı biçimindedir. Kökleri toprağın çok derinlerine kadar indiğinden sağlam bir ağaçtır, dış etkilerle kolay kolay yıkılmaz. Düz olan gövdesi dikine, düzgün bir şekilde yükselir; tepesi ok biçiminde sona erer. Bahara doğru çiçek açar.

Sedir ağacının Lübnan’da Atlas Dağları’n da, Himalaya’da yetişen üç ayrı çeşidi vardır. Bunlar Lübnan’da, Cezayir’de, Himalayalar’ın eteklerinde geniş, sık ormanlar meydana getirirler. Yurdumuzda da Toroslar’da Lübnan cinsi sedir ormanları vardır. Himalaya sedirinin dalları daha gevrektir. Avrupa’ya getirilen bu cins sedir fidanları parklarda, bahçelerde süs ağacı olarak yetiştirilir.

Sedirin hafif, yumuşak bir tahtası vardır. Rengi hafif kırmızıya çalar, kendine öz hoş bir kokusu vardır. Yapılarda, doğramacılıkta, ince marangozlukta kullanılır. Fenikeliler sedir ağaçlarından yaptıkları tekneleriyle Akdeniz’de büyük deniz üstünlüğü kurmuşlardı. Eski çağlarda uçcuz bucaksız uzanan sedir ormanları günümüzde oldukça azalmıştır.

Advertisement

Leave A Reply