Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır? Resimli Şeftali Reçeli Tarifi Yapılışı

0
Advertisement

Kış aylarında kahvaltıların en güzel lezzetlerinden olan şeftali reçeli tarifi. Şeftali reçeli nasıl yapılır. Resimli şeftali reçeli tarifi.

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Şeftali Reçeli

Yaz aylarının son dönemlerine geldiğimiz bugünlerde kışlık hazırlıkları had safhaya çıkmış bulunmakta. Özellikle piyasada pek fazla şeftali reçelinin de satılmadığını düşünürsek şeftali reçeli sevenlerin mutlaka bu dönem içerisinde reçel hazırlama zorunluluğu bulunuyor.

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Şeftali Reçeli Malzemeleri:

  • 5 Kilo şeftali
  • 3 kilo şeker
  • 1 adet limon
  • 1 çay kaşığı tereyağı

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Şeftali Reçeli Tarifi:

Bizler reçelimizi 5 kilo şeftali ile yaptık. Çok sevdiğimiz için bir beş kiloluk daha şeftali reçeli yapacağız. Reçlimizi hazırlarken ki tüm aşamaları resmetmeye çalıştık.

Advertisement

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Öncelikle Şeftalilerimizin kabuklarını dikkatli bir biçimde soyuyoruz. Şeftali soymak kolay gibi gözükse de soyraken fazla şeftali sarfiyatı yapmamaya dikkat ederek çekirdekleri de çıkardıktan sonra elma dilimler gibi dilimliyoruz.

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Derin ve geniş bir tencereye bir kat şeftali bir katta şeker olmak üzere tencereye elimizde ki malzemeyi ekliyoruz.

Tencerede yaklaşık olarak 2 saat bekleyerek şeftalilerin suyunu salmasını bekliyoruz.

Daha sonra 10 dakika kadar yüksek ateşte kaynatmaya başladığımız şeftalilere yoğunluk ve kıvam kazansın diye bir limon suyunu da ekleyip altını kısarak kaynatmaya devam ediyoruz.

Advertisement

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Şeftali reçeli yaparken göreceksiniz ki köpüklenme çok fazla oluyor. Köpüklenmeyi önlemek için tereyağı atılması tavsiye edilir. Ancak biz yaparken tereyağı atmadık. Köpüklerini bir tahta kaşık yardımı ile topladık.

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Tenceremiz kaynamaya devam ettikçe reçelimiz yoğun kıvam almaya başlayacaktır. Bir müddet sonra tenceremizi artık ateşten alabiliriz. Tencerede yer alan şeftali reçelimizi kavanozlara boşalttıktan sonra balkonda iki gün güneş altında pişirmeye başlıyoruz. İki günün sonunda buzdolabına koyarak artık kış için kullanmaya hazırız. Tabi biz kışı beklemeden yemeye başladık 🙂

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?
NOT : Şirketimiz sihirliyemektarifleri.com isimli siteyi satın almıştır.


Şeftali Marmelatı Tarifi

Kullanılan Malzemeler:
  • 1 kilo şeftali ezmesi,
  • 850 gram toz şeker
  • 1 limonun suyu
Yapılışı:

Olgun şeftaliler bol suda iyice yıkanır. İkiye bölünerek çekirdekleri çıkarılır. Çok olgun olan şeftaliler doğrudan doğruya süzgeçe konur ve ezme haline getirilir. (Biraz sert olanlar bir kilo şeftaliyi yarım bardak suyla hafifçe kaynattıktan sonra süzgeçten geçirilir)

Sonra önce ezme bir kapla ateşe konur. Isına ezmeye azar azar şeker ilave ederek karıştırılır. Tahta kaşıkla karıştırılarak tatlı, marmelat kıvamına gelinceye kadar kaynatılır.

Marmelat kıvamını bulunca limon suyu dökülür ve bir taşım daha kaynatıldıktan sonra ateşten alınır. Marmelat kahvaltıda, tart ve turta yapımında kullanılır.


Leave A Reply