Şeker Ahmet Paşa Kimdir?

4

Şeker Ahmet Paşa kimdir? Şeker Ahmet Paşa hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Şeker Ahmet Paşa; ressam, politikacıdır (Üsküdar 1841-İstanbul 1907).

Asıl adı: Ahmet Ali. 14 yaşında sınavla Tıbbiye Mektebi’ne girdi. Başarılı bir öğrenci olmasının yanı sıra resme olan yeteneğini de kanıtlayarak okulun resim öğretmen yardımcısı oldu. Bir süre sonra Tıbbiye’den ayrılarak Harbiye’ye geçti. Resimleri, Sultan Abdülaziz’in dikkatini çekince 1864’te öğrenim için Paris’e gönderildi. 1870’de resimleri Paris’te açılan yıllık devlet sergisine kabul edildi. Avrupa gezisi sırasında Abdülaziz, onu Dolmabahçe ve Çırağan sarayları için resim seçip satın almakla görevlendirdi.

Şeker Ahmet Paşa

Aynı yıl Paris Güzel Sanatlar Akademisi’ni üstün başarıyla bitirerek Prix de Romeu (Roma Ödülü) kazandı, Roma’ya gönderildi. İstanbul’a dönüşünde Tıbbiye Mektebi’ ne resim öğretmeni atandı. Türkiye’nin ilk resim sergisini 17 Nisan 1873’de Sultanahmet Sanat Mektebi’nde açtı. Serginin tablo meraklılarının çoğalmasına olan etkisi İstanbul’da bir resim piyasasının oluşmasına yol açtı. ikinci sergi 1 Temmuz 1875’te Darülfünun binası salonunda gerçekleşti. 1876’da Padişahtan Sanayi- Nefise Mektebi’nin açılması için onay alındı. 1884’te mirliva (tuğgeneral), 1890’da ferik (tümgeneral) rütbesine yükseltildi. 1895’ten sonra özgün eserler verdi. Peyzaj ve natürmontlarında doğa kopyacısı olmadığı gibi izlenimci sanatın ustalarından da uzak durdu. Bu oluşumda Şeker lakabının takılmasına yol açan saf mizacının büyük etkisi düşünülür.

Başlıca eserleri:

Kendi Portresi (Bursa Resim Galerisi), Ağaçlar Arasında Karaca (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Natürmot (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Manzara (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Talim Yapan Erler (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Tepe Üzerindeki Kale (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Orman (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi) Natürmort (Karpuzdilimi ve Üzümler) (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), Manolya ve Meyveler (Kütahya Resim Galerisi),Natürmort (Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi), Manolya ve Meyveler (Kütahya Resim Galerisi), Natürmort (Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi), Peyzaj (Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi).


4 yorum

  1. daha kısa olsaydı işime yarardı ama uzun olduğu için malesef bilginizden yararlanamadım:(((((((

  2. daha ne kadar kısa yazsınlar , kısa dediyseler bir cümle demediler ya bide gelmiş uzun diyosun bence o senin üşengeçliğinden kaynaklanıyor bu yüzden iftira atma bari.

Leave A Reply