Şeker Çeşitleri ve Özellikleri

0

Şekerlerin çeşitleri nelerdir? Özellikleri, şeker türleri, şekerler ile ilgili detaylı bilgi. A dan Z ye şeker rehberi.

sekerŞeker iki tür bitkiden elde edilir. Biri, ılıman iklimin etkili olduğu bölgelerde yetişen şeker pancarı, diğeri ise daha sıcak bölgelerde yetişen şeker kamışıdır. Bu iki bitkide de bol miktarda sakkaroz vardır. Hatırlanacağı gibi sakkaroz bir molekül glikoz ve bir molekül früktozdan oluşur.

Advertisement

Bitkilerden çıkarılan sakkaroz işlenerek kullanıldığında şekeri oluşturur.

Şeker Çeşitleri ve Özellikleri

Şeker sanayii, bütün dünyada farklı kullanımlar için çeşitli şekerler üretmektedir. En çok görülenleri şöyle sıralanabilir:

• Kristal beyaz şeker: İmalâtın son aşamasında kaynatılıp kristalleştirilen şekerdir. Çok ince kristaller hâlinde satışa sunulur. Saflık derecesine göre sınıflara ayrılır. Genellikle en saf ve kaliteli şekli 1 numaradır. Standart olanı 2 numara diye isimlendirilir. Sıralamanın en sonunda 4 numara vardır, nadiren karşımıza çıkar %99,5 sakkaroz içerir.

Advertisement

• Kahverengi şeker (kızıl şeker): Kalorisi ve saflık derecesi düşüktür. %83-98 sakkaroz içerir. Rengi kızıla çalar, saflık derecesi düştükçe rengi koyulaşır. İçine çok kere koyu renkli şeker kamışı pekmezi de konur. Küp şekline getirilmişleri de vardır. Kahve ile kullanılması hoşa gider, çeşittli baharatlı keklerin yapımında kullanılır.

• Toz şeker: Normal toz şeker diye karşımıza çıkan şeker türüdür. Kristal taneciklerinin çapı veya boyutu 0,4 mm civarındadır.

• Pudra şekeri: Tanecikleri elle hissedilemeyecek şekilde çok ince ezilip öğütülmüş kristal veya toz şekerdir. Genelde, olduğu gibi kalabilmesi için içerisine %2-3 oranında nişasta katılır, ancak bu hâliyle saf şeker, kullanılması gereken yerlerde sorun yaratabilir. Saf olanları da hava ile uzun süre temas ederse top top olur. Pastacılıkta, mutfaklarda çok fazla kullanılan şeker türüdür.

• Kesme şeker: Özellikle çay ve kahve yanında kolaylık sağlar. Kristallerin küp biçimine getirilmiş şeklidir.

• Kaba şeker: Rafine edilmemiş hâliyle satılan kamış şekerdir.

• Küspe şekeri: Rafine edilmemiş, katkısı fazla şeker türüdür. Esmer renkte ve yağ kıvamındadır.

Advertisement

• Mısır glikozu veya izoglikoz: Şeker kamışı ve pancarının haricinde elde edilen şekerdir. Mısır nişastasının enzim kullanılarak şekere dönüştürülmüş şeklidir. Sakkarozun verdiği kaloriyi vermez (%30 daha azdır). Ancak tadlandırma gücü sakkarozdan %130 fazladır. Yapısı friiktozdur. Sıvı hâlde olması, taşıma, stoklama, kullanma kolaylığı sağlar. Ayrıca mono sakkarit olduğu için kristalleşmez. Bu özelliklerinden dolayı reçel sanayiinde çok kullanılır. Hazır reçellerin çok tatlı olması bundandır. Pastacılıkta, süslemelerde kristalleşmediği için çok yer tutar.

• Gök kuşağı şekeri: Şeker kristalleri çeşitli renklerde renklendirilir, karıştırılır. Pasta süslemelerinde kullanılır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply