Sekondi Takoradi Nerededir? Gana’da Yer Alan Sekondi Takoradi Şehri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Gana’da bulunan Sekondi-Takoradi hakkında kısa bilgi. Sekondi-Takoradi kentinin tarihçesi, demografik yapısı ve turistik yerleri hakkında bilgiler.

Sekondi-Takoradi

Kaynak: commons.wikimedia.org

Sekondi-Takoradi, Gana’nın güneybatısında liman kenti, Batı Bölgesi’nin merkezi. Başkent Accra’nın 177 km batı-güneybatısında yer alır. Ülkenin üçüncü büyük kenti, büyük bir dış satım (kakao, kereste, besin, sigara, başlıca endüstri dallarıdır. Kumasi ve Accra ile demiryolu bağlantısı vardır.

Sekondi-Takoradi, Sekondi ve Takoradi’nin ikiz şehirlerinden oluşan bir şehir. Sekondi – Takoradi Büyükşehir Meclisi ve Gana’nın Batı Bölgesi’nin başkentidir. Sekondi-Takoradi, 445.205 nüfusu ile bölgenin en büyük şehri ve bir sanayi ve ticaret merkezidir (2012).

Sekondi-Takoradi’nin başlıca endüstrileri kereste, kakao işleme, kontrplak, gemi yapımı, limanı ve demiryolu tamiri ve son zamanlarda tatlı ham petrol ve ham petroldür. Sekondi-Takoradi’nin temel işi balık tutmaktır. Sekondi-Takoradi, Kumasi ve Accra’ya giden ana demiryolu hatlarında yer almaktadır.

Tarih

Sekondi, daha büyük ve daha büyük, Dutch Fort Orange (1642) ve English Fort Sekondi (1682) yeridir. 1903 yılında inşa edilen bir demiryolundan hinterland mineral ve kereste kaynaklarına dönüştü. Takoradi, Hollanda Fort Witsen’in (1665) yeridir ve Gana’nın ilk 1928 yılında inşa edilen önemli bir derin deniz limanına sahiptir. II. Dünya Savaşı sırasında RAF Takoradi, Mısır’a giden İngiliz uçakları için önemli bir evreleme noktasıydı. Spitfire savaş uçakları, İngiltere’den Takoradi’ye sandıklarda sevk edildiler ve burada toplandılar, daha sonra Nijerya ve Sudan üzerinden Libya’daki savaşa uçtular. 26 Filo SAAF aynı zamanda 2. Dünya Savaşı sırasında Atlantik üzerinde uçan denizaltı ve konvoy koruma devriyeleri sırasında Takoradi’de kuruldu. Birkaç Güney Afrikalı havacı Takoradi Avrupa Halk mezarlığına gömüldü. Şehirler 1946’da birleşti. 20 Kasım 1969’da şehir, Sekondi-Takoradi Roma Katolik Piskoposluğunun merkezi oldu.

Batı bölgesinde petrolün büyük keşfi nedeniyle şehir şu anda (resmi olarak olmasa da) Gana Petrol Şehri olarak adlandırılmıştır ve dünyanın her yerinden insanlardan büyük göç almıştır. Örneğin, 2010 yılında Sekondi-Takoradi metro bölgesinde yer alan 248.680 kişiden sadece 92.000’i ya da yarıdan daha azı Gana’nın Batı Bölgesi’nde doğdu. 60.000 kişi Gana merkez bölgesinden Cape Coast merkezli ve Sekondi-Takoradi’nin hemen batısında geldi. Kumasi merkezli Ashanti bölgesinden 20.000, Büyük Accra Bölgesinde 20.000 kişi doğdu.

Advertisement

Demografik

Sekondi-Takoradi’nin nüfusu ezici bir çoğunlukla Hristiyan. Bölgenin% 35’i Pentekostal / Karizmatik,% 26’sı Protestan ve% 14’ü Katolik, geri kalan% 12’si çok sayıda küçük mezhep içermektedir. Nüfusun% 9’u Müslüman,% 3,5’i dini olmayan ve% 0,2’si geleneksel Afrika dinlerini uyguluyor Sekondi’de bulunan büyük etnik grup Ahanta halkıdır.

Turistik yerler

Sekondi-Takoradi’nin birçok plajı var, ancak önemli bir turistik yer değiller. Takoradi’nin batısında, Fanta’s Folly, The Hideout ve Green Turtle Lodge gibi küçük tatil köyleri ile Busua Beach, Lou Moon Lodge ve Axim Beach Resort gibi daha büyük plajların yanı sıra Paragon gibi yemek yiyebileceğiniz birçok plaj bulunmaktadır. Bar ve ızgara. Ayrıca, turistler tarafından popüler olan yıllık bir sokak karnavalı da vardır. Batı Bölgesi’nde popüler bir turizm merkezi olan Nzulezu köyü de bulunmaktadır.


Leave A Reply