Selçuk Nerededir? Efes Antik Kent İle Ünlü İzmir’in Şirin İlçesi

0
Advertisement

Selçuk nerededir? Selçuk hangi ilimize bağlıdır? Efes Antik Kenti ile dünyaca meşhhur olan İzmir’in şirin ilçesi Selçuk ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Selçuk Efes

Selçuk; İzmir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 9 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzey-kuzeybatıdan Torbalı ve Menderes, doğudan Tire, güneyden Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçeleri, batıdan Ege Denizi ile çevrilidir.

İlçe toprakları, güneydoğu ve kuzeyden dağlarla çevrilidir. Güneydoğuda Boncuk Dağ (750 m), kuzeyde Keçikale Tepesi (718 m) başlıca yükseltilerdir. Dağlık alanlar, Küçük Menderes Irmağı tarafından ayrılır. En önemli ırmak olan Küçük Menderes, Bozdağlar’dan doğar, kuzeydoğudan ilçe topraklarına girer, batı yönünde akarak Kuşadası Körfezi’ne dökülür. Büklümler çizerek akan ırmağın, çevresi geniş tarım alanlarıyla kaplıdır. Bir çöküntü hendeği olan vadide, eski körfez kalıntısı Çakalboğaz gölleri görülür. Irmak çevresi, taşkınlara karşı setlelerle düzenlenmiştir. Irmak, ilk çağdan bu yana taşıdığı yığıntılarla denizi doldurduğundan kıyıda bulunan, kimi yerleşim alanları içeride kalmıştır. Kuzeyde Torbalı İlçesi sınırında Belevi adıyla anılan sığ bir göl vardır.

Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16-17°C, yağış tutarı 779 mm’dir. Yamaçlar, Akdeniz çalı türleri (maki) ile ve yükseklerde kızıl-çam, sedir ağaçlarının oluşturduğu ormanlarla örtülüdür. Ekonomi; tarım, hayvancılık, turizm, küçük endüstri etkinliklerine dayanır. Buğday, arpa, pamuk, soğan; meyvelerden üzüm, mandalina, incir yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Koyun beslenir. Çırçır atölyeleri, un ve zeytinyağı fabrikaları, mermer, zımparataşı yatakları vardır. Tarihsel zenginlik, doğa güzelliği, elverişli iklimi, ilçeye yıl boyunca yoğun turist çeker. Pamucak sahili Türkiye’nin en uzun plajlarından biridir (12 km) ve beş büyük otele ev sahipliği yapmaktadır.

Selçuk’un eski mahallesi geleneksel Türk kültürünü çokça muhafaza ediyor. Ayasuluk Tepesi, 1375 yılında Aydınoğulları tarafından yaptırılan İsa Bey Camii ve Büyük Hisar da dahil olmak üzere yamaçlarında birçok tarihi bina ile çevreye hakimdir.

Advertisement

Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince köyü çok ilginç bir olay sebebi ile dünyanın ilgisini 2012 yılında dikkat çekmiştir. 2012 Aralık ayında Maya Takvimine göre kıyamet kopacağınan inanan bir kısım insan bu kıyametten kurtulmak için dünyadaki uygun yerlerden birinin Şirince Köyü olduğunu söylemişlerdir.

Boncuk Dağı eteğinde, deniz düzeyinden 20 metre yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 74 km uzaklıktadır. Aydın-İzmir Karayolu ilçeden geçer.


Leave A Reply