Selfie (Özçekim) Nedir? Selfie Çektirmeyi Seven Hayvanlar ve Tabi İnsanlar

0

Son dönemin en popüler konularından biri olan ve sosyal medyayı resmen sallayan selfie fotoğraf nedir ve en güzel selfie örnekleri.

Quokka Selfie

Advertisement

Öncelikle Selfie kelimesinin Türkçesini yazmakta fayda var. Selfie’nin Türkçe karşılığı Özçekimdir.

Selfie demek akıllı ya da telefon çekme özelliği olan telefon, tablet v.b. cihazınız ile kendi kendinizin çekmiş olduğunuz fotoğrafa verilen isimdir. Sosyal medyanın hayatımızı tamamen işgal altına aldığı bu dönemde selfie modası deli gibi yayılmaktadır. hatta Oxford Üniversitesi 2013 yılında İngilizce sözlüğe dahil edilen kelimeler arasında yılın kelimesi olarak “selfie” kelimesini seçmiştir.

Selfie kelimesinin kökeni İngilizce self (kişisel, kendi) kelimesinin sonuna ie eklenerek oluşturulmuş ve ilk defa 2002 yılında Avustralya’da kullanıldığına inanılan tamamen teknolojik gelişmelerin ışığında ortaya çıkmış bir kelimedir.

Aşağıda sizler için derlemiş olduğumuz selfie fotoğraflar yer almaktadır. Özellikle en üstte gözüken ve 2014 yılı Oscar ödül törenlerinde çekilen bu selfie fotoğraf twitter tarihinde en çok retweet edilen fotoğrafı ilan edildi ve tabii kide en ünlü selfie fotoğraf olarak şimdilik tarihteki yerini de aldı.

Advertisement

Selfie Fotoğraf Örnekleri. (Bir kısmı selfie fotoğraf çektiren kişilere ait iken bir kısmıda selfie’ye yeni bir boyut getirmek isteyenler tarafından hazırlanmış:) )

Turistlerle Selfie Çektirmeye Bayılan Quakkalar

Avustralya’da son dönemlerde turistler arasında yayılmış ilginç ama bir o kadar da güzel ve sevimli bir selfie modası yaygın. “Dünyanın En Mutlu Hayvanı” olarak kabul edilen Quokka ya da başka bir ismi ile kısa kuyruklu kanguru ile çekilen fotoğraflar.

Quokka bir kanguru türü olmasına karşın bir kanguru gibi zıplayarak ilerlemez ve oldukça küçük ve sevimli bir hali vardır. Sadece Avustralya’nın batı kısımlarında ve sınırlı bir alanda yaşayan Quokka’lar otçuldurlar.

Quokka insan canlısı bir hayvandır ve insandan ürküp kaçmaz. Bu sebeplede aşağıda görmüş olduğunuz selfiler turistler tarafından rahatlıkla çekilmiştir.

quokka

quokka

Advertisement

quokka-selfie

quokka-selfie

quokka-selfie-1

quokka-selfie-2

quokka-selfie-3

quokka-selfie-4

quokka-selfie-5

quokka-selfie-6

quokka-selfie-7

quokka-selfie-8

quokka-selfie-9

Advertisement

quokka-selfie-10

quokka-selfie-11

quokka-selfie-12

Selfie Örnekleri

Selfie

Selfie

Selfie

Selfie

Selfie

Selfie

Selfie

Selfie

Advertisement

Selfie

Selfie

Selfie


Leave A Reply