Şemdinli Nerededir?

0

Şemdinli nerededir? Şemdinli hangi ilimize bağlıdır? Şemdinli ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

semdinliŞemdinli; Hakkâri İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 22 köyü vardır, ilin doğusunda, batı, kuzeyden Yüksekova, doğudan İran, güneyden Irak topraklarıyla çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları, Güneydoğu Anadolu’ nun kuzeyinde geniş bir yay çizdikten sonra genişleyerek parçalı bir görünüm alan Güneydoğu Toroslar’la kaplıdır. Yükselti kimi yerlerde 3.000 m’ nin üzerine çıkar: Güneyde Karadağ’da Odun Tepesi’nde 3.180 m, Güneydoğu’ da Çiman Dağı’nda 3.170 m, Kuzeybatıda İkiyaka Dağı’nda (3.000 m, ilçenin en yüksek noktası Çemiryal Tepe’de 3.540 m, Karadağ’ın batısında Süngü-tepe’de 2.188 m. Şemdinli Çayı, başlıca ırmaktır. Doğu ve kuzeybatıdaki dağlardan kaynaklanır, güneyde Irak topraklarına geçerek Büyük Zap Irmağı’na katılır, suları boldur. Dağların doruklarında sürekli kar ve buzullar görülür. Yazlar serin, kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 6.5°C, yağış tutan 976 mm’dir. Bitki örtüsü bozkır bitkileriyle küçük ve çalılaşmış meşe ve ardıç topluluklarından oluşur. Ekonomi; tarım, özellikle hayvancılığa (koyun, keçi, sığır) dayanır. Tarımsal üretim coğrafya yapısı nedeniyle son derece düşüktür. Asbest yatakları vardır. Canlı hayvan ticareti yapılır.

Şemdinli Çayı’na açılan vadilerden birinin tabanında, düz bir alanda, deniz düzeyinden 1.400 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 128 m uzaklıktadır.


Leave A Reply