Sempatikotoni, Vagotoni Nedir

0

Sempatikotoni ve Vagotoni Ne demek? Sempatikotoni ve Vagotoni ile ilgili genel ve açıklayıcı bilgilerin yer aldığı yazımız

Sempatikotoni, Vagotoni Nedir
Sempati (bitkisel) sistemin «ortosempati», «parasempati» olarak birbirinin zıttı çalışan kısımlardan meydana gelmiştir. Bu iki kısım çalışması dengede oldukça o kimse normaldir. «Ortosempati sistemi» üstün gelirse bu duruma «sempatikotoni», parasempati sistemi, üstün gelirse «vagotoni» denir.

Advertisement

Bazan aynı günün değişik saatlerinde sempatikotoni ile vagotoni halleri birbirini kovalar. Sağlam şahıslarda çoğunlukla akşam üzeri saat 17’ye kadar ortosempati sisteminin hafif bir üstünlüğü görülür. Sabaha karşı ise «parasempati sistemi»nin hafif üstünlüğü vardır.

Sempatikotonik Durum. — Gözler hafif fırlamıştır. Deri, ağız kurudur. Ufak sebeplerle derideki kıllar diken diken olur. Kan basıncı (tansiyon) yüksektir. Çarpıntı olur. Sindirim sisteminde zaman zaman sürgünler görülür. Göğüste kalp sancıları gibi ağrılar duyulur. İdrar sık gelir.

Sempatikotonik kimseler çevreye karşı şiddetle tepki gösterirler, sinirlenirler, titrerler. Uykusuzluktan şikâyet ederler. İştahları iyidir, çokça yedikleri halde şişmanlamazlar.

Sempatikotoni çoğunlukla nöbetle olur. Nöbet günde birkaç defa gelebilir, 1-2 saat sürer. Bu gibi kimseler nöbet dışında normaldirler.

Advertisement

Vagotonik Durum. — Bu durumda bulunan kimseleri, genel olarak, tren, otobüs, vapur tutar. Çok terlerler. Tükrük salgıları çoktur. Derilerinde sivilceler olur. Kalb-damar sistemleri kararsızdır. Kan basınçları düşüktür. Nabız atışı azdır. Sindirim bakımından bulantı, kusma görülür. Kalın barsaklarındaki kasılmadan dolayı kabızlıktan şikâyet ederler. Mideleri çabuk boşalır. İdrar miktarı çok olmasa bile sık sık dışarı çıkarlar. Bademcikleri büyüktür. Vagotonikler ruhsal bakımdan donuk, kederli insanlardır.


Leave A Reply