Septoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Ameliyat Öncesi ve Sonrası Yaşananlar

0

Septoplasti ameliyatı nedir, nereye ve nasıl yapılır? Septoplasti Ameliyatı riskleri, ameliyat öncesi hazırlık ve sonrası bakım işlemleri nedir?

Septum, burnunuzu iki ayrı burun deliğine bölen kemik ve kıkırdak duvarıdır. Septumunuz burnunuzun bir tarafına doğru kaymışsa (tam ortada değilse) Septum Deviasyonu oluşur.

septoplasti

Bazı insanlar Septum Deviasyonu ile doğarlar, ancak aynı zamanda burnunuzun yaralanmasından da kaynaklanabilir. Septum Deviasyonu olan çoğu insanın diğerinden daha küçük bir burun delikleri vardır. Nefes almakta zorlanabilirler. Septum Deviasyonun diğer semptomları arasında sık burun kanaması ve yüz ağrısı olabilir. Septum Deviasyonu düzeltmenin tek yolu cerrahidir.

Septoplasti, Septum Deviasyonu düzeltmek için cerrahi bir prosedürdür. Septoplasti septumu düzeltir ve burnunuzdan daha iyi hava akışı sağlar.

Septoplasti için hazırlık

Doktorunuz sizden ameliyattan iki hafta önce bazı ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. Bu ilaçlar aspirin (Bufferin), ibuprofen (Advil) ve diğer kan incelticileri içerebilir. Bu işlem sırasında ve sonrasında aşırı kanama riskinizi azaltmak için yapılır. Belirli ilaçlara alerjiniz varsa veya kanama problemleri geçiriyorsanız doktorunuza söyleyin.

Bazı durumlarda, insanlar lokal anestezi altında ağrıyı önlemek için bölgeyi uyuşturan bir septoplasti vardır. Bununla birlikte, çoğu insan genel anestezi altında ameliyat geçirir, bu da işlem sırasında uykuda oldukları anlamına gelir.

Genel anestezi altında olacaksanız, işlemden önceki gece yarısından sonra hiçbir şey yemeyin veya içmeyin. Bu, ameliyat sırasında anesteziden bulantı olursa kusma ve boğulmanızı önlemeye yardımcı olacaktır.

Septoplastiden sonra sizi eve götürebilecek bir aile üyesi veya arkadaş getirin. Genel anestezi, işlemden sonra sizi uykulu yapabilir. Etkiler tamamen yıpranana kadar araba kullanmamalısınız.

İşlemden önce doktorunuz burnunuzun fotoğraflarını çekebilir. İşlemden önce ve sonra fotoğrafları karşılaştırmak burnunuzun nasıl değiştiğini görmenize yardımcı olabilir.

Septum Deviasyonu

Septoplasti prosedürü

Bir septoplasti ameliyatı, durumun karmaşıklığına bağlı olarak, tamamlanması 30 ila 90 dakika sürer. Sizin ve doktorunuzun sizin için en iyi olana karar vermesine bağlı olarak, yerel veya genel anestezi altında olacaksınız.

Tipik bir prosedürde, cerrah septuma erişmek için burnunuzun bir tarafında bir kesi yapar. Daha sonra septumun koruyucu örtüsü olan mukoza zarını kaldırırlar. Ardından septum doğru konuma taşınır. Fazladan kemik veya kıkırdak gibi bariyerler giderilir. Son adım, mukoza zarının yeniden konumlandırılmasıdır.

Septum ve zarı yerinde tutmak için dikişlere ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, burnu pamukla doldurmak bazen onları yerinde tutmak için yeterlidir.

Septoplastinin potansiyel riskleri

Bazı insanlar sonuçlardan memnun kalmazlarsa ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyacaklardır. Septoplasti ile ilişkili diğer riskler nadirdir, ancak şunları içerebilir:

  • kanama
  • yara
  • septumunuzda bir delik oluştuğunda meydana gelen septumunuzun delinmesi
  • değişmiş burun şekli
  • burnunda renk değişikliği
  • azalmış koku hissi

Aşırı kanama ve enfeksiyon herhangi bir ameliyatın olası riskleridir. Burnunuzu temiz tutmak ve ellerinizi sık sık yıkamak bu riskleri azaltabilir.

Septoplastiden Sonra Bakım

Septoplasti genellikle büyük komplikasyonlar ortaya çıkmadıkça ayaktan tedavi olarak yapılır. Bu, anestezinden ayıldıktan sonra prosedürle aynı gün eve gidebileceğiniz anlamına gelir. Kanamayı kontrol etmek için burnunuz şişmiş, ağrılı ve pamuklu olacak. Tampon ameliyattan bir veya iki gün sonra çıkarılabilir. Doktorunuz ayrıca gerektiğinde ağrı kesici ilaç reçete edecektir.

Doktorunuz muhtemelen aspirin, ibuprofen ve kanı incelten diğer ilaçlardan kaçınmanızı isteyecektir. Bu işlemden sonra kanama problemleri riskini azaltmak için yapılır.

Ayrıca şişliği en aza indirmek ve iyileşmeyi desteklemek için ameliyattan birkaç hafta sonra fiziksel aktivitenizi sınırlandırmalısınız. Buna koşma, ağırlık kaldırma ve temaslı spor yapma gibi yoğun egzersizlerin çoğu dahildir. Bu aktiviteler kan basıncınızı artırabilir ve ağır kanamaya neden olabilir.

Daha hızlı iyileşme ipuçları şunları içerir:

  • şişliği azaltmak için geceleri başınızı kaldırmak
  • ameliyattan sonra en az üç gün burnunuzu silmemek
  • önden düğmeli gömlekler giyerek başınızın üzerine kıyafet çekirmemek

İşlem sonrası

Burnunuzdaki yara oldukça hızlı bir şekilde iyileşir ve işlemden kısa bir süre sonra solunumunuz iyileşir. Bununla birlikte, genel iyileşme süreci yavaş olabilir. Kıkırdak ve diğer burun dokularının yeni şekline tamamen yerleşmesi bir yıl kadar sürebilir.

Çoğu insan ameliyattan sonra hiçbir belirti yaşamaz. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kıkırdak ve burun dokuları zamanla kaymaya devam eder ve sonunda burun içinden hava akışını tekrar engeller. Bu, burnu ve septumu daha fazla şekillendirmek için ikinci bir ameliyatın gerekli olacağı anlamına gelir.


Leave A Reply