Seramikle Porselen Arasındaki Fark

0

Seramikle porselen arasında ne fark vardır? Porselen ve seramiğin farkları, özellikleri  açıklaması ve maddeler halinde özeti.

Advertisement

Seramikle Porselen Arasındaki Fark

Seramik ve porselen, güçlü ve pürüzsüz fakat kırılgan olan iki materyaldir. Genellikle çini, tabak, çanak ve biblo yapımında kullanılırlar. Porselen aslında seramiğin daha yüksek sıcaklıkta pişirilmiş türüdür.

Seramik,

Çok yüksek ısıya ısıtılan ve sertleştirilen kil ile yapılır. Seramik parçaları, porselenden daha az yoğundur ve daha fazla su emerler; bu da onları kapalı alanlarda kullanım için daha uygun hale getirir. Zamanla su emdiklerinden yüzeylerinde çatlaklar oluşabilir. Çeşitli kil tipleri ve renklerinden yapılabilirler ve pişirilmeden önce boyanabilirler. Seramik ürünler ışığı geçirmezler. SERAMİK İÇİN DETAYLI BİLGİ

Porselen,

Pişirilen ve sertleştirilen kilden (kil, kaolin, feldspat ve silikat) yapılır. Bir tür seramik olan porselenin yapımında kullanılan kil onu daha yoğun ve daha dayanıklı hale getirir. Porselenler seramikler gibi ufak çarpmalarda kırılmazlar. Porselenler seramiğe göre daha yüksek sıcaklıklarda pişirilirler. Porselen ürünler ışığı geçirirler. PORSELEN İÇİN DETAYLI BİLGİ

Her ikisinin de çok benzer olmasına rağmen, porselen seramikten daha pahalıdır. Her ikisi de fayans, döşeme gibi kullanımın yanı sıra çanak, çömlek ve biblolar gibi daha hassas nesnelerin yapımında da kullanılabilir.

Advertisement

seramik porselen
Maddeler Halinde Seramik ve Porselenin Farkları

1. Seramik, ısıtma ve katılaşma işlemi ile kilden yapılan inorganik bir malzemedir. Porselen ayrıca kilden yapılır ancak seramiklerden daha yüksek bir sıcaklıkta yapılır.

2. Seramik opaktır, porselen yarı saydamdır.

3. Porselen seramiklere göre daha hassas bir görünüme sahiptir.

4. Seramiklerle karşılaştırıldığında porselen ince ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

5. Porselen malzemeler seramikten daha ince, ayrıca biraz daha beyaz bir görünüme sahiptir.

6. Porselen, lekelenmeye karşı dirençli olarak seramikten üstündür. Soğuk havalarda porselen karoların çatlama ihtimali çok azdır.

Advertisement

7. Seramik karolar porselen olanlardan daha gözeneklidir.

8. ‘Porselen’ terimi, yarı saydam yüzey anlamına gelen eski İtalyanca kelime Porcelland’dan gelmektedir. Seramik, Yunan Keramikos’undan türetilmiş bir terimdir, yani seramik anlamına gelir.


Leave A Reply