Serçe Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hemen hemen her yerde yaşayabilen küçük ve sevimli bir kuş olan serçe kuşu ile ilgili olarak ansiklopedik bilgilerin yer aldığı yazımız.

Serçe

Hemen her yerde görülen, kül renginde küçük bir kuştur. 10 santim kadar uzunlukta, 20-25 gr. ağırlığındadır. Evlerin yakınlarında, sokaklarda, ormanlarda yaşar. Çok canlı, hareketli bir kuştur. İnsanların yakınlarına kadar korkmadan sokulur.

Serçenin küçük bir başı, koni biçiminde kısa, kuvvetli bir gagası vardır, taneleri, böcekleri kolayca kırabilir. Boynu kısa, kuyruğu vücuduna göre uzundur. Kanatları iyi gelişmediğinden havada çırpınarak uçar, çabuk yorulur. Uzaklara pek uçamaz. İnce, küçük ayaklarının üzerinde çabuk çabuk sıçrayarak yürür.

Serçeler duvar kovuklarına, çalıların, ağaçların dalları arasına çöp, kağıt, sap parçalarını yan yana getirerek derme çatma yuva yapar.

Advertisement

Marta, nisana doğru dişi serçe yuvaya 5-6 yumurta bırakır. Dişi serçeyle erkek serçe ortaklaşa kuluçkaya yatarlar. Yumurtalardan 14 günde yavrular çıkar, yavrulara ana ile baba beraberce bakarlar.

Serçenin 40’tan fazla çeşidi vardır. «Bataklık serçesi», «kır serçesi», «kayalık serçesi» bunların en çok bulunanlarındandır.

Serçegiller. — Bir kuş familyasıdır. Serçe, şakrak kuşu, yelve kuşu (flûrya), saka, ketenkuşu, kanarya, ispinoz, kirazkuşu hep bu familyadandır.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?