Sergio Osmeña Kimdir?

0

Sergio Osmeña kimdir ve ne yapmıştır? Sergio Osmeña hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Sergio Osmeña Kimdir?

Sergio Osmeña Kimdir?

Sergio Osmeña; (d. 9 Eylül 1878, Cebu -ö. 19 Ekim 1961, Manila, Filipinler), 1944-46 arasında Filipinler devlet başkanıdır. Milliyetçi Parti’nin kurucusudur.

Manila’daki Santo Tomás Üniversitesi’nde sürdürdüğü hukuk öğrenimini 1903’te tamamladı. Bir süre Cebu kentinde İspanyolca olarak yayımlanan El Nuevo Día gazetesinin yayın yönetmenliğini yaptıktan sonra, 1904’te “ABD Sömürgeler Bakanlığı tarafından Cebu valiliğinin yanı sıra Cebu ve Negros Oriental illerinin bölge savcılığına (fiscal) atandı. İki yıl sonra Cebu valisi seçildi. 1907’de Filipinler Ulusal Meclisi’ne girdi ve sonraki yıllarda Filipinler’in en önemli siyasal partisi durumuna gelecek olan Milliyetçi Parti’yi kurdu.

1921’de yerini koalisyon ortağı Manuel Quezon’a bırakana değin Milliyetçi Parti’ nin başkanı olarak kalan Osmeña 1916’da Temsilciler Meclisi’nin başkanı oldu ve bu görevi 1923’te Senato’ya seçilene değin sürdürdü. 1933’te Filipinler‘in bağımsızlığını tanıyan Hare-Hawes-Cutting Yasası’nın ABD Kongresi’nden geçmesini sağlamak için Washington, D.C.’ye gitti.

Ama, antlaşmanın ABD’nin Filipinler’deki askeri üslerinin bağımsızlıktan sonra da varlığını sürdürmesini öngören maddeleri konusunda Quezon’la anlaşmazlığa düştü. Sonunda Filipinler Ulusal Meclisi üslerin durumuna ilişkin maddelerin belirsiz olduğunu öne sürerek yasayı reddetti. Mart 1934’te, ülkenin 10 yıl boyunca Uluslar Topluluğu benzeri bir sistemle yönetilmesini öngören Tydings-McDuffie Yasası çıkarıldı. Ertesi yıl Quezon başkan, Osmeña başkan yardımcısı seçildi. Ağustos 1944’te Quezon’un ölümü üzerine başkan olan Osmeña Nisan 1946’daki seçimlere değin bu görevde kaldı. Bu seçimleri kazanan Manuel Roxas bağımsız Filipinler Cumhuriyeti’nin ilk başkanı oldu.


Leave A Reply