Serse Operası Konusu (George Frideric Handel)

0

Serse Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Serse Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

SERSE

Üç perdelik gülünçlü operadır.

İlk oynanış: 1738 Londra.
Bestecisi: George Frideric Handel

Başlıca kişiler:

Serse (Tenor), Arsamene (Bariton), Romilda (Soprano), Amastris (Alto).

Konunun geçtiği çağ ve yer: İ. Ö. Beşinci yüzyılda İran.

Konusu:

Pers Kralı Serse ordusunun başkomutanı Ariodat’ın güzel kızı Romilda’yı sevmekte, kendisine kraliçe olarak seçmeyi düşünmektedir. Kardeşi Arsamene’nin de aynı kızı sevdiğini bir rastlantı sonucu öğrenir ve delikanlıyı ülkeden sürmeyi tasarlar. Beri yanda Serse’nin eski sevgilisi Amastris de Serse’nin Romilda’ya olan eğilimini sezmiştir. Arsamene’nin kıza yazdığı bir mektubu ele geçirince bu fırsatı kullanıp öç almayı kararlaştırır. Serse, Romilda’nın evini kuşatmaları için askerlerine emir verir, başlarına da orduda komutan yardımcısı olarak görevli eski sevgilisi Amastris’i koyar. Amastris intikam planını uygulamaya koyulur; eve gizlice Arsamene’yi sokar, ertesi sabah Romilda ile nikâhlarını kıydırır. Törenden kısa süre sonra Serse gözükür, geç kalmış, fırsatı kaçırmış, eski sevgilisi Amastris’e dönüp onunla evlenmekten başka çıkar yolu kalmamıştır.

«Serse» Handel’in son operalarından biridir. Metnini kimin yazdığı bilinmemektedir. Gülünçlü bir konu seçilmesinin nedeni olarak Handel sanatına o çağda büyük yıkıntı getiren Dilenci Operası’nın kazandığı başarı gösterilir. Yapıttaki müzikli komedi unsurları ve zarif mizahın etkileri büyük olmuş, yüzyılımızın başlarına kadar uzanmıştır.

Tanınmış bölüm:

«Largo-Ombra mai fu» (Serse).


Leave A Reply