Sert Suların Olumsuz Etkileri

0
Advertisement

Sert suların zararları, olumsuz etkileri nelerdir? Sert su kullanımının temizlikte ve ısıtıcılardaki etkileri hakkında bilgi.

Sert Suların Olumsuz Etkileri

Su sadece yemeklerde ve içeceklerde kullanılan bir madde değildir. Bir çok farklı alanda da kullanılır. Eğer kullanılan su sert su olursa bazı olumsuz etkiler ortaya çıkabilir.

Sert sularla ilgili bazı problemler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

***Sabun tüketiminin artmasına neden olurlar,
***Deride tahrişe neden olurlar,
***Sıcak su borularında, ısıtıcılarda, kazanlarda kireç birikimine ve taşlaşmaya neden olurlar,
***Porselenlerde renk giderimine neden olurlar. Lavabo ve küvetlerin beyaz rengini bozarlar,
***Sebzelerin katılaşmasına ve renksizleşmesine neden olurlar,
***Kumaşların ömrünü azaltır, yıpranmalarına neden olurlar,
***Konserve endüstrisinde problemlere neden olurlar.

Bu problemlerden bazılarını ayrıntılarıyla inceleyelim.

1. Sert Sular ve Temizlik

Temizlik için sert sular kullanıldığında sudaki \displaystyle C{{a}^{+2}} ve \displaystyle M{{g}^{+2}} iyonları sabunla tepkimeye girerek çökelti oluşturur. Böylece sabun kirle temas etmeden harcanmış olur.

Advertisement

Bunun sonucunda daha fazla sabun kullanılır. Sert sudaki \displaystyle C{{a}^{+2}} ve \displaystyle M{{g}^{+2}} iyonlarının tamamı tükenene kadar sabun işlevini yerine getiremez ve köpürmez.

Sert sular çamaşır ve elbiselerin daha çabuk yıpranmasına ve renklerinin solmasına neden olur. Çünkü sert sularda bulunan iyonlar kumaş üzerinde çökelti oluşturur. Bu da kumaşın yıpranmasına ve renginin solmasına neden olur.

Lavabo, evye ve küvetler sert suyla temizlendikten sonra bunların üzerinde beyaz lekeler oluşur. Bu lekeler suyun buharlaşması sonucu sudaki tuzların çökmesiyle meydana gelir.

Sert sular bulaşıkların yıkanmasında kullanıldığında da eğer tabak ve bardaklar bir bezle kurulanmazsa üzerilerinde beyaz renkli küçük kireç lekeleri oluşur.

2. Sert Sular ve Isıtıcılar

Sular soğuk kullanıldığı gibi temizlik ve ısıtma işlemlerinde sıcak olarak da kullanılır.

Isıtıcılarda sert su kullanıldığında ısıtıcının yüzeyinde kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat tuzları birikir. Bunun sonucu olarak ısıtıcının etrafında bir kireç tabakası oluşur. Bu tabaka ısının suya iletilmesini engeller. Bu da suyu ısıtmak için daha fazla elektrik harcanmasına neden olur. Örneğin ütü, su ısıtıcısı ve çamaşır makinalarında sert su kullanıldığında zamanla bu aletlerin ısıtıcısında kireç birikir. Sonuç olarak elektik tüketiminde dolayısıyla elektrik faturasında artış olur.

Advertisement

Sıcak sert suların taşındığı borularda da kireç birikmesi olur. Bunun sonucu olarak boruların çapı küçülür ve su akışı azalır. Ayrıca sıcak sert sular geçtikleri pompa ve benzeri araçlara da zarar verirler. Örneğin, kalorifer sisteminde sert su kullanıldığında zamanla boruların tıkandığı ve diğer araçların da zarar gördüğü gözlemlenir.


Leave A Reply