Ses Kısıklığı Neden Olur – Tedavisi

0
Advertisement

Ses Kısıklığı nedir? Ses Kısıklığı hangi hastalıklardan meydana gelir? Ses Kısıklığı nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi.

ses-kisikligiSes Kısıklığı; Ses akciğerlerden gelen havanın gırtlaktan geçerken ses tellerinin açılıp kapanmasıyla meydana gelir. Bu sese gırtlak, geniz, ağız, dil, dudaklar biçim verirler. İşte soluk borusundan dudaklara kadar, sesi meydana getiren organlardan birinin özellikle telleri ile gırtlağın, bazı hastalıklarında ses normal tonunu kaybederek kısık çıkar; buna ses kısıklığı denir.

*** Mikroplu hastalıklar: Nezle, farenjit, gırtlak veremi, difteri, kuduz, bademcikleri iltihaplandıran bütün mikroplu hastalıklar.

*** Urlar: Ses tellerinde, gırtlakta gerek «selim» (zararsız), gerekse «habis» (tehlikeli) urlar.

*** Heyecan, isteri gibi sinirle ilgili olaylar: Çok zaman bu durumda ses kısıklığı o derece ileridir ki hasta konuşamaz, söylemek istediklerini ancak işaretle anlatabilir.

Advertisement

Tedavi. — Mikroplu hastalıklarda hastalığa yol açan mikroplara karşı antibiyotikler kullanılırken boğazdaki bozukluğu hafifletebilmek için yatıştırıcı ilâçlar verilir, buğular yapılır. Gerek habis, gerek selim urlarda işe uru çıkartmak, hattâ gırtlağı çıkartmak gerekebilir. Heyecan, histeri gibi sinirle ilgili durumlarda iradeyi kuvvetlendirici telkinlerin yanında sinirleri yatıştırıcı ilâçlardan da büyük faydalar sağlanır.

Boğazı, ses tellerini irkiltici, tırmalayıcı birtakım dış etkenler de, geçici de olsa, ses kısıklığına yol açar. Bunun için, sesleriyle hayatlarını kazananlar çok soğuk, çok sıcak içeceklerden, yiyeceklerden kaçınmalıdırlar. İçki, sigara gibi keyif verici maddelerin de ses üzerinde yıpratıcı etkileri vardır. İçinde albümin gibi yumuşatıcı bir madde bulunan yumurta, ya da ılık nişasta içmenin ses yollarındaki irkilmeleri giderici, önleyici etkileri olduğundan koruyucu olarak bunların kullanılması faydalı olur.


Leave A Reply