Seyşeller (Seyşel Adaları) Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Seyşeller – Seyşeller ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

seysel-adalari-bayragiSEYŞELLER (SEYŞEL ADALARI)
Yüzölçümü: 454 km2.
Başkenti: Victoria (24.324).
Dil: İngilizce, Fransızca, Kreol.
Din: Hristiyan (% 90 Katolik, % 8 Anglikan).
Para birimi: 1 Seyşel rupisi =100 cent.

Advertisement

Doğu Afrika’da adalar devletidir. Şeyseller ya da Seyşel Adaları; Hint Okyanusu’nun batısında, Tanzanya’nın doğu-kuzeydoğu kıyıları açıklarında, 40 güney enlemi -56° doğu boylamında, 1 milyon km2’lik alana yayılan 112 ada ve adacıktan oluşur. En büyük ada, Madagaskar’ın kuzey burnunun (Amber Burnu), 970 km kuzeydoğusundaki Mahe’dir, Praslin, La Digue, yerleşime açık öteki başlıca adalardır.

Yüzey Şekilleri; İkisi dışında, tüm adalar geniş bir deniz gibi yükseltisi boyunca uzanır. Mahe, granit yapıdaki, dağlık 40 adalı bir grubun en büyüğüdür. Ötekiler mercan oluşumudur ve çok azı deniz düzeyinin birkaç metre üstüne yükselir. Mahe, tipik bir granit kütledir. Tepeler, kıyılardan başlayarak dimdik yükselir, başlıcaları kısa ırmakların ağızlarında olmak üzere, küçük bazı ovalara rastlanır. Mahe’nin ana limanı ve başkent Victoria (eski Port Victoria), adanın kuzeydoğu kıyısındadır. Limana, adanın doğu yönünü kesen mercan kayalığı arasındaki derin bir kanaldan geçilerek girilir. En yüksek nokta, adanın orta-kuzeyinde kuzey-güney doğrultusunda yükselen Seyşel Dağı’dır (912 m).

İklimi; Adalarda, sıcak, çoğu zaman nemli, tropikal bir iklim egemendir. Ortalama sıcaklık 24-29°C arasında değişir. Kuru ve yağışlı mevsimler birbirini izler. Kuzeybatı musonları aralıktan marta kadar yağmur getirir, güneydoğu musonları mayıstan ekime kadar yağışsız bir mevsimin egemen olmasına yol açar. Yıllık yağış ortalaması, 2.285 mm olmakla birlikte, orta yaylalar bölgesi, kıyılara oranla daha çok yağmur alır.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Seyşel Adaları’nda en sık görülen ağaç, hindistancevizi ağacıdır. Bunun bir türü Praslin Adası’na özgüdür, yalnız Seyşeller’de yetişir. Kıyı ormanlarında mangrovlar yaygındır, daha içerlerde ise banyan ağaçları yetişir. Daha yüksek alanlar, tarşın ağaçlarıyla kaplıdır. Argan ile mimusops nattarium ağaçları Siluet Adası’nda yoğundur. Ancak, kerestelik ağaç çok azdır. La Digue Adası’nda yaşayan, Seyşeller cennetsinekyiyeni, dünyanın ender rastlanan karakuşlarından biridir. Soyunun tükendiği sanılan bu kuş, 1950′ lerde yeniden çoğalmıştır. Bülbül, meyve güvercini, Praslin’in kara papağanı öteki güzel ve çok renkli kuşların başlıcalarıdır. En yaygın kara omurgalısı, dev kaplumbağadır.

Advertisement

Ekonomi;GSMH içinde en büyük pay turizmindir (% 40). Bunu endüstri (% 21), tarım (% 5) sektörleri izler. Hindistancevizi, tarçın, çay, muz, yerelması, tatlıpatates, pirinç, sebze başlıca ürünlerdir. Yıllık balık üretiminin büyük bölümü işlenerek dışarı satılır. Bira, balık konservesi, bitkisel yağ, mobilya, başlıca hafif endüstri dallarıdır. Kurutulmuş hindistancevizi içi (kopra), tarçın, muz, balık, başlıca dışsatım; makine, petrol, işlenmiş ürünler, besin, başlıca dışalım mallarıdır. Büyük Biritanya, Fransa AB ülkeleri, Moritus Pakistan, Kenya, Yemen, Güney Afrika Cumhuriyeti, en büyük ticaret ortaklarıdır.


Leave A Reply