Şeytan Taşlama Nedir?

0

İslamın beş şartından birisi olan Hac ibadeti aslında yapılan Şeytan Taşlama ile ilgili olarak kısa ve genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Şeytan taşlama olayı neden yapılır? Şeytan taşlama nedir?

Şeytan Taşlama Nedir?

Advertisement

ŞEytan taşlama İslamın beş şartından birisi olan Hac ibadetinin bir parçasıdır. Şeytan taşlama ibadeti farz değildir. Hatta bir kısım İslam bilginlerine görece hurafe sayılmakla birlikte şeytan taşlama vacip bir ibadet olarak genel bir kabul görmüştür.

Günümüzde şeytan taşlama alanı olarak bilinen yer Hz.İbrahim (a.s) dönemine kadar uzanmaktadır. Hac ibadeti Hz. İbrahim (a.s) dönemine kadar uzanan ve farz olan bir ibadettir. Günümüzde şeytan taşlama alanında Hz. İbrahim (a.s)’in şeytan ile karşılaştığı ve taşlayarak kovduğu yer olarak kabul edilir.

Şeytan taşlama insanın şeytana karşı koyma şeytanın getirdikleri kötülüklere ve şeytanın en çok sevdiği duygu ve hareketler olan KİBİR, CİMRİLİK, ZULÜM, ZİNA, AYRIMCILIK ve geçmiş günahlarımızın taşlandığına inanılır.

Hatta vacip bir inanış olmasına rağmen uygun sayıda taş atılmaması durumunda keçi ya da koyun kurban edilmesi gerektiğine de inanılmaktadır. Ancak her mezhep şeytan taşlama için farklı kaideler ve yaklaşımları göstermektedir.

Advertisement


Leave A Reply