Siber Saldırı ve Siber Savaş Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Amacı Nedir?

0
Advertisement

Siber saldırı nedir ve ne anlama gelir? Siber saldırı nasıl ve hangi sistemlere yapılır? Siber savaş ne demektir?

Siber Saldırı ve Siber Savaş Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Amacı Nedir?

Kaynak : pixabay.com

Siber saldırı deyimi özellikle internet teknolojisinin gelişmesi ve yayılması sonrası fazlası ile duymuş olduğumuz bir kavram. Bir diğer ismi sanal saldırı olarak da geçmekle birlikte siber saldırı deyimi daha fazla kullanılmaktadır. Siber saldırı internete bağlı olan her türlü cihaza yapılabilen dış müdahale ve bu müdahale ile saldırının düzenlendiği cihaz sistem v.b. her şeyin ya tamamının ya da belirli bir kısmının sistem sahipleri dışında kontrol altına alınması ya da sistemin tamamen devre dışı bırakılması demektir.

Siber saldırıya uğraması muhtemel sistemlere örnek vermek istersek çok geniş bir yelpaze sunmamız gerekir.

Nükleer tesislerden tutunda elektrik dağıtım şebekelerine, kalp pillerinden, web sitelerine, banka sistemlerinden, cep telefonlarına hatta eğer ki internete bağlı olması şartı ile yolda ilerleyen arabalara dahi siber saldırı yapılabilir. Siber saldırı bazı durumlarda bir ülkeyi tamamen kaosa sürüklemek için dahi yapılabilir. Günümüzde kimilerinin hoş ve normal karşıladığı kimilerinin de nefret ile andığı Wikileaks olayı, NSA çalışanı Edward Snowden’ın Amerika’nın gizli çalışmalarını ifşa ettiği olaylar, Anonymous grubunun saldırı düzenlediği şirketler, gruplar hep siber saldırı olarak adlandırılabilir.

Siber Saldırı ve Siber Savaş Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Amacı Nedir?

Kaynak : pixabay.com

Siber saldırı kavramı çok uzun soluklu çok uzun yıllardır gündemde olan bir konu olmamasına rağmen gerçek hayattaki zorbalığın sanal sistemlerde ki karşılığıdır. Tabii ki beyaz siber saldırılar da mevcuttur. Kötü niyetli siber saldırı hazırlığında olan gruplara yapılan ya da terörist gruplara yapılan siber saldırılar da beyaz siber saldırılar olarak adlandırılmakta ve bunları yapanlara da beyaz hackerlar denilmektedir. Tabii daha önce de söylediğimiz gibi hangi saldırının iyi hangisinin kötü olduğu tamamen kişiye bağlıdır. Anonymous grubunun yapmış olduğu siber saldırılar hükümetleri kızdırsa bile halk tabanında oldukça sempatik ve popüler bir durumdadır. Bu durum kişinin yaşadığı ülke ve güttüğü fikirlere göre değişmektedir.

Siber saldırılar sadece ciddi şirketlere, kurumlara ya da ülkelere yapılmaz. Çok daha fazlası normal internet kullanıcılarına yapılır. Bunların büyük bir kısmı eğlence amaçlı gibi gözükse de sonuçta kişilerin tüm özel bilgilerinin ayyuka çıkma olasılığı yüksek olması ve zorbalık kategorisine girmesi sebebi ile bir çok ülkede suç olarak tanımlanmış ve cezaları mevcuttur.

Siber saldırılarıların son dönemde artması ile birlikte özellikle gençlerin ve çocukların korunmasına yölnelik bir çok hareket ve yazılım da piyasaya sürülmüştür. Kişinin tamamen psikolojisini bozabilecek bir çok kişisel siber saldırı haberleri hemen hemen her gün medyada yer almaktadır.

Advertisement
Siber Saldırı ve Siber Savaş Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Amacı Nedir?

Kaynak : pixabay.com

Siber saldırı deyimi ile birlikte siber savaş deyimi de hayatımıza girmiş bulunmaktadır.

Özellikle Amerika, Çin, Rusya, İsrail, Brezilya, Hindistan ve bir kaç Avrupa ülkesi bu işte başı çekmektedirler. Bir çok teknolojik sır özellikle bu siber saldırı ve ya siber savaşlarda oradan oraya savrulmaktadır. Artık ülkelerin teknolojik çalışmalarını da aynen kendi ülke sınırlarını korur gibi korumaya başlamalarına sebep olmuştur. Çalınan bilgiler sadece teknolojik sır olmamakla birlikte hangi ülkenin başka sınır ötesi hangi ülkede kimler aracılığı ile hangi faaliyetleri yönettiği de bu tür siber saldırılar sonrası elde edilebilmektedir.

Amerika’nın İran’ın nükleer programını durdurmaya yönelik olarak başlattığı iddia edilen siber saldırı. İran’ın nükleer sistemlerinin kilitlenmiş olduğu haberleri çok yakın zamanda medya da yer aldı. Bir de HAARP gibi bir ülkede suni deprem ya da benzer felaketlere yol açabilecek sistemlerin varlığı iddiaları… Çok ciddi kurum ve organizasyonlar bahsetmektedir. Bu konuda delil ipucu toplayıp insanları bilgilendirmeye çalışmaktadırlar.

Kişisel olarak siber saldırılardan korunmanın en kolay yolu bilinmedik kişilerden gelen elektronik postalara dikkat etmek. Anti virüs programları kullanmak ve güvenilir olmayan web sitelerinde vakit geçirmemektir. Siber saldırı olaylarının teknolojinin daha da gelişimi ile hız kazanacağına ise şimdiden kesin gözüyle bakılmaktadır.


Leave A Reply