Sıcak ve Soğuk Su Akıntıları Nelerdir?

5
Advertisement

Denizlerde, okyanuslarda oluşan sıcak ve soğuk su akıntıları nelerdir? Nerelerde ve nasıl oluşurlar? Sıcak su ve soğuk su akıntıları hakkında bilgi.

Akıntılar Haritası

AKINTILAR; Sürekli esen rüzgarlara bağlı olarak her iki yarım kürede okyanus akıntıları meydana gelir. Dönenceler arasına güneş ışınları dik açı ile gelmekte, Kutuplara ise küçük açı ile gelmektedir. Dünya kendi ekseni etrafında dönmemiş olsa idi akıntılar ekvatordan kutuplara doğru üst akıntı (sıcak) kutuplardan ekvatara doğru alt akıntı şeklinde olacaktı. Dünya kendi ekseni etrafında döndüğü için okyanuslar da kuzey ve güney yarım kürelerinde akıntı halkaları oluşur akındı halkalarının oluşumunda akıntıların kıtalara çarpmasının da etkisi vardır. Akıntılar geldikleri yerlerin iklimini etkilerler. Sıcak ve soğuk karakterli olan akıntılar şunlardır.

Sıcak Su Akıntıları:

Atlas okyanusunda Gulf stream, Brezilya, Hint okyanusta Muson, Mozambik, Madagaskar Büyük Okyanus kroşivo.

Soğuk Su Akıntıları:

Advertisement

Atlas okyanusunda, Labrador Kanarya, Benguela, Büyük Okyanusta Oyaşivo, Kaliforniya Peru (Humbold)

Akıntıların sıcak ve soğuk olması gittikleri yerlerde farklı özelliklerde canlıların yaşamasını etkiler. Bundan dolayı akıntıların karşılaştıkları yerler deniz canlıları için zengin bir ortamı oluşturur. Gulf stream ile Lubrador akıntıları ile Kuraşivo ve Oyaşivo akıntılarının karşılaştıkları yerler balıkların bol ürediği yerlerdir.

Denizlerde tuzluluk ve seviye farkından üst (seviye) ve alt (yoğunluk) akıntıları meydana gelir. Bu akıntılar özellikle boğazlarda oluşur. Bol yağışların olması denize dökülen akarsuların bolluğu buharlaşmanın az olması bir denizde seviyenin yüksek olmasına sebep olur. Seviyesi yüksek olan denizden diğerine bir üst akıntı olur.

Dönenceler çevresinde denizlerde buharlaşma fazla ve tuzluluk oranı yüksektir. (Kızıldeniz, Akdeniz), kutuplara doğru tuzluluk oranı azalacağından iki deniz arasında yoğunluk farkından boğazların alt kısmında dipte bir akıntı meydana gelir. Buna yoğunluk akıntısı (dip akıntısı) adı verilir.


5 yorum

Leave A Reply