Sıcaklarda Oruç Nasıl Tutulur?

0
Advertisement

Sıcak havalar yaklaşıyor ve Ramazan ayı yani oruç ayıda yaklaşıyor. Sıcak havalarda oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz?

Sıcak havalarda oruç tutmak soğuk havalara göre ya da bahar mevsimine göre gerçekten de çok daha da zordur. Ancak unutulmamalıdır ki oruç bir ibadettir ve ibadet ederklen eğer sağlık açısından bir sorunumuz yok ise çok fazla şikayet etmemeliyiz. Nefsin terbiyesi ancak bu şekilde gerçekleşebilir.

Ancak yine de sıcaklarda oruç tutarken dikkat etmemiz gereken şeyler mutlaka ki vardır. Öncelikle hastalığınız var ise ve sıcaklar da tutacağınız oruç yüzünden vücudunzda bir problem olacaksa oluyorsa bir doktor tavsiyesi almanızı tavsiye ederiz. Sağlık açısından örneğin böbrek hastası bir kişinin oruç tutması ne kadar mantıklıdır normal tıp eğitimi almamış bir kişi buna karar veremez. Mutlaka uzman bir doktor tavsiyesi ile bu duruma açıklık getirilmelidir. Aynı zamanda yaşça yüksek olan kişilerin yüksek sıcaklardan gençlere göre çok daha da fazla etkilendikleri açık bir gerçektir. Bu sebeple yaşı 50 üzeri olan herkesin oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Herkesin kendi vücudunu çok iyi tanıması ve oruçlu iken dahi eğer ki fenalaştıklarını hissettikleri anda gerekirse oruçlarını sağlık sebebi ile bozmaları gerekmektedir. Tabii bu durum siz ile yüce Yaradan arasındadır. Gerçekten böyle bir durum var ise dinimizde zaten orucun hemen bozulmasını ve daha sonra kaza edilmesini emreder.

Vücudumuzun su oranını iyi korumalıyız. Orucu uykuya tutturmak da olacak iş değildir. Ancak iftar ve sahur zamanları ile arada kalan vakitlerde sizi gün boyu dinç tutacak ve su dengen,izi koruyacak olan besinler ile beslenmeniz uygun olacaktır.

Advertisement

Özellikle sahur zamanı sakın aşırı tuzlu tüketmeyin. Bol bol su tüketin ve sulu yaz meyvelerini özellikle tercih edin. Ancak sahursuz oruç tutmayın.

Eğer imkanınız var ise sıcaklardan bunaldığınızda da kafanızdan aşağıya su dökün, bir serinleyin. Bu sizi rahatlatacaktır ancak kaç kişi gün boyu oruçlu iken ve çalışırken bunu yapabilir o da tartışılır doğrusu.


Leave A Reply