Sıçanlar Hakkında Bilgi

0

Sıçan nasıl bir hayvandır? Sıçanların özellikleri, yaşam koşulları, üremeleri, beslenmeleri, türleri hakkında bilgi.

sicanSıçan; (Lat. Mus). Geniş anlamda Sıçangiller familyasına giren tüm hayvanlara verilen addır. Ayrıca Rattus cinsinden kemirgenlere de aynı ad verilir. Dünyanın hemen her yerinde yaşar. En zararlı kemirgenlerin başında yer alır. Boyu 10-25 cm arasında değişir. Tüyleri esmerimsi koyu kahverengidir.

Advertisement

Uzun kuyruğu çıplak ve pulludur. Alt ve üst çenesinde iki tane güçlü kesici, altı tane de pütürlü azı dişi vardır. Bu güçlü çenesiyle kemirdiği her şeye zarar verir. Sıçanlar hem halk sağlığı, hem de besin endüstrisi için zararlı oldukları için yok edilmeleri gerekir. Ayrıca kuduz ve veba gibi ölümcül hastalıkların virüslerini taşıdıkları için de çok tehlikelidirler.

Sıçangiller, (Lat. Muridae). Omurgalı hayvanlardan Memeliler takımının Kemiriciler takımının Yalındişlier alt takımının, Sıçanımsılar bölümüne giren bir familyasıdır. Tüm dünyada yaşarlar. 71 cinsi ve 626 türü vardır. Uyumlu, keskin zekâlı ve yetenekli canlılardır. Çok sivri, tüylü ağız-burun kısımları, çok büyük ve koyu siyah gözleri, tüysüz kulakları en belirgin özellikleridir. Tüylü olan ön ayaklarda 4 parmak ve 5 parmak vardır. Derisi kısa, ince ve parlaktır. Üst çenede 3, alt çenede 3 azı dişi vardır. Çok çabuk ürerler. Sürü halinde göç ederler. Her türlü hayvansal ve bitkisel besinlerle beslenirler. Suda yaşayanların parmakları arasında perde vardır. Bazı türler kışlık yiyeceklerini depolarlar. İyi bilinen türleri: Afrika cırlak sıçanı, cüce sıçan, dikenli sıçan, bizamsıçanı, ev sıçanı, ev kemesi, göçmen keme, hamster, lemming sıçanı, orman sıçanı, pirinç hemsteri, su sıçanı, tarla cüce sıçanı, tarla sıçanı, toprak sıçanı.

Sıçanımsılar, (Lat. Myoporpha). Bazı sınıflandırmalara göre Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının, Kemiriciler takımının bir alt takımı ya da bazı sınıflandırmalara göre, Kemiriciler takımının Yalındişliler alt takımının bir bölümü. Dünyanın her yanında yaşarlar. Üçüncü ve dördüncü jeolojik döneme ait tabakalarda fosillerine rastlanmıştır. 132 cins ve 1100’den fazla türü içerir.

İçine aldığı familyalar: Sıçangiller, Körfaregiller, Toprakkazangiller, Yediuyukluyangiller.

Advertisement


Leave A Reply